DrakX - en to mk translation catalogue (1963 entries)

en: 		 user name: %s
    		 on path: %s
mk: 		 кориничко име: %s
    		 на патека: %s

en: 		Erase=%s
mk: 		Избриши=%s

en: 	-Hard drive.
mk: 	-Тврд диск.

en: 	-Network by FTP.
mk: 	-Мрежа од  FTP.

en: 	-Tape
mk: 	-Лента

en: 	Backups use tar and bzip2
mk: 	Бекапите користат tar и bzip2

en: 	Use .backupignore files
mk: 	Користење на .backupignore датотеките

en: 
    
    Your card currently use the %s"%s" driver (default driver for your card is "%s")
mk: 
    
    Вашата картичка моментално го користи драјверот %s"%s" (подразбираниот драјвер за Вашата картичка е "%s")

en: 
                          DrakBackup Daemon Report
mk: 
    .................... Извештај на DrakBackup Демонот

en: 
                          DrakBackup Report
mk: 
                          DrakBackup Извештај

en: 
     FTP connection problem: It was not possible to send your backup files by FTP.
mk: 
    Проблем на FTP конекција: Не беше возможно да се пратат вашите бекап датотеки со FTP.

en: 
    - Burn to CD
mk: 
    - Запипи на CD

en: 
    - Options:
mk: 
    - Опции:

en: 
    - Save to Tape on device: %s
mk: 
    - Зачувај на Лента на уредот: %s

en: 
    - Save via %s on host: %s
mk: 
    - Зачувај преку %s на компјутерот: %s

en: 
    Also printers configured with the PPD files provided by their manufacturers or with native CUPS drivers cannot be transferred.
mk: 
    Исто така печатарите конфигурирани со PPD датотеки обезбедени од нивните призведувачи или со оригиналните CUPS драјвери не можат да се преместат.

en: 
    Backup Sources:
mk: 
     Бекап Извори:

en: 
    Chances are, this partition is
    a Driver partition. You should
    probably leave it alone.
mk: 
    Има шанси оваа партиција да е
    Драјверска партиција. Веројатно треба
    да ја оставите на мира.

en: 
    Drakbackup activities via %s:
mk: 
    Drakbackup активности преку %s

en: 
    Drakbackup activities via CD:
mk: 
    Drakbackup се активира преку CD:

en: 
    Drakbackup activities via tape:
mk: 
    Drakbackup активности преку лента:

en: 
    If you have an ISA card, the values on the next screen should be right.
    
    If you have a PCMCIA card, you have to know the "irq" and "io" of your card.
mk: 
    Ако имате ISA картичка, вредностите на следниот екран би требало да се
    точни.
    
    Ако имате PCMCIA картичка, ќе мора да ги знаете "irq" и "io" вредностите
    за Вашата картичка.

en: 
    Please check all options that you need.
mk: 
    Ве молиме обележете ги сите опции што ви требаат.

en: 
    The "%s" and "%s" commands also allow to modify the option settings for a particular printing job. Simply add the desired settings to the command line, e. g. "%s <file>".
mk: 
    "%s" и "%s" командите исто така овозможуваат да се променат подесувањата за одредена печатарска работа. Едноставно додадете ги посакуваните подесувања во командната линија, пр."%s<file>".

en: 
    There are %d unknown printers directly connected to your system
mk: 
     Има %d непознати принтери дирекно поврзани со Вашиот систем

en: 
    There is one unknown printer directly connected to your system
mk: 
    Има еден непознат принтер директно поврзан на твојот систем

en: 
    This special Bootstrap
    partition is for
    dual-booting your system.
mk: 
    Оваа специјална Bootstrap
    партиција е за
    двојно подигање на Вашиот систем.

en: 
    Usage: %s  [--auto] [--beginner] [--expert] [-h|--help] [--noauto] [--testing] [-v|--version]
mk: 
    Искористеност: %s  [--auto] [--beginner] [--expert] [-h|--help] [--noauto] [--testing] [-v|--version]

en: 
    Warning
    
    Please read carefully the terms below. If you disagree with any
    portion, you are not allowed to install the next CD media. Press 'Refuse' 
    to continue the installation without using these media.
    
    
    Some components contained in the next CD media are not governed
    by the GPL License or similar agreements. Each such component is then
    governed by the terms and conditions of its own specific license. 
    Please read carefully and comply with such specific licenses before 
    you use or redistribute the said components. 
    Such licenses will in general prevent the transfer,  duplication 
    (except for backup purposes), redistribution, reverse engineering, 
    de-assembly, de-compilation or modification of the component. 
    Any breach of agreement will immediately terminate your rights under 
    the specific license. Unless the specific license terms grant you such
    rights, you usually cannot install the programs on more than one
    system, or adapt it to be used on a network. In doubt, please contact 
    directly the distributor or editor of the component. 
    Transfer to third parties or copying of such components including the 
    documentation is usually forbidden.
    
    
    All rights to the components of the next CD media belong to their 
    respective authors and are protected by intellectual property and 
    copyright laws applicable to software programs.
mk: 
    Внимание
    
    Внимателно прочитајте ги следниве услови. Ако не се согласувате
    со било кој дел, не Ви е дозволено да инсталирате од следните цедиња.
    Притиснете "Одбиј" за да продолжите со инсталирање без овие медиуми.
    
    
    Некои компоненти на следниве цедиња не потпаѓаат под лиценцата GPL 
    или некои слични договори. Секоја од таквите компоненти во таков
    случај потпаѓа под термините и условите на сопствената лиценца. 
    Внимателно прочитајте ги и прифатете ги таквите специфични лиценци 
    пред да ги користите или редистрибуирате овие компоненти. 
    Општо земено, таквите лиценци забрануваат трансфер, копирање 
    (освен во цел на бекап), редистрибуирање, обратно инжинерство (reverse
    engineering), дисасемблирање или модификација на компонентите.
    Секое прекршување на договорот автоматски ќе ги терминира Вашите
    права под конкретната лиценца. Освен ако специфичните лиценци Ви
    дозволуваат, обично не можете да ги инсталирате програмите на повеќе
    од еден систем, или да ги адаптирате да се користат мрежно. Ако сте
    во двоумење, контактирајте го дистрибутерот или уредникот на 
    компонентата директно.
    Трансфер на трети лица или копирање на таквите компоненти, 
    вклучувајќи ја документацијата, е обично забрането.
    
    
    Сите права на компонентите на следните цеде-медиуми припаѓаат
    на нивните соодветни автори и се заштите со законите за интелектуална
    сопственост и авторски права (copyright laws) што се применливи за
    софтверски програми.

en: 
    Welcome to the Printer Setup Wizard
    
    This wizard will help you to install your printer(s) connected to this computer, connected directly to the network or to a remote Windows machine.
    
    Please plug in and turn on all printers connected to this machine so that it/they can be auto-detected. Also your network printer(s) and your Windows machines must be connected and turned on.
    
    Note that auto-detecting printers on the network takes longer than the auto-detection of only the printers connected to this machine. So turn off the auto-detection of network and/or Windows-hosted printers when you don't need it.
    
     Click on "Next" when you are ready, and on "Cancel" if you do not want to set up your printer(s) now.
mk: 
    Добредојдовте на Волшебникот за подесување на Печатач 
    
    Овој волшебник ќе ви помогне да го инсталирате вашиот принтер(и) поврзани со
    овој компјутер, поврзани директно на мрежата или на далечинска Windows машина.
    
    Ве молам поврзете ги и вклучете ги сите печатари поврзани на овој компјутер за да
    може(ат) да бидат авто-откриени. Исто така вашите мрежни компјутери и вашите
    Windows машини мора да бидат поврзани и вклучени.
    
    Запамтете дека авто-откривањето на печатарите на мрежа трае подолго отколку 
    авто-откивањето само на печатарите поврзани на оваа машина. Затоа исклучете го
    авто-откривањето на мрежни и/или Windows хостирани печатари кога не ви требаат.
    
    Кликнете на "Следно" кога сте спремни, и на "Откажи" ако не сакате сега да правите подесување на печатарот(рите).

en:           Successfuly Restored on %s
mk:                 Успешно Повратено на %s

en:          Restore Configuration
mk:          Врати ја Конфигурацијата

en:   <Tab>/<Alt-Tab> between elements  | <Space> selects | <F12> next screen
mk:   <Tab>/<Alt-Tab> помеѓу елементи  | <Space> избира | <F12> следен екран

en:  (multi-session)
mk: (мулти-сесија)

en:  Accept/Refuse broadcasted icmp echo.
mk: Прифати/Одбиј ги broadcasted icmp echo

en:  Accept/Refuse icmp echo.
mk: Прифати/Одбиј icmp echo.

en:  Activate/Disable daily security check.
mk: Активирај/Исклучи ја дневната проверка на сигурност.

en:  Erase Now
mk: Избриши Сега

en:  [everything]
           XFdrake [--noauto] monitor
           XFdrake resolution
mk:  [се]
           XFdrake [--noauto] монитор
           XFdrake резолуција

en:  enter `void' for void entry
mk:  внесете `void' за void (празна) ставка

en:  on
mk:  Вклучено

en:  on Novell server "%s", printer "%s"
mk: на Novell сервер "%s", принтер "%s"

en:  on SMB/Windows server "%s", share "%s"
mk:  на SMB/Windows сервер "%s", дели "%s"

en:  on device: %s
mk: на уред: %s

en: !!! Indicates the password in the system database is different than
     the one in the Terminal Server database.
    Delete/re-add the user to the Terminal Server to enable login.
mk: !!! Индицирано е дека лозинката во системската база на податоци е различна од
     онаа во базата на податоци на Терминалниот Сервер
     Избриши/повторно-додади го корисникот во Терминалниот Сервер за да овозможиш логирање.

en: "%s": check the current country selection. If you are not in this
    country, click on the "%s" button and choose another one. If your country
    is not in the first list shown, click the "%s" button to get the complete
    country list.
mk: "%s": проверете која земја ја имате одберено. Ако не сте од таа земја
    кликнете на "%s" копчето и одберете. Ако Вашата земја не е на листата
    кликнете на  "%s" копчето за да ја добиете 
    комплетмната листа на земји

en: "%s": clicking on the "%s" button will open the printer configuration
    wizard. Consult the corresponding chapter of the ``Starter Guide'' for more
    information on how to setup a new printer. The interface presented there is
    similar to the one used during installation.
mk: "%s": притискајќи на "%s" копчето ќе ја отвори волшебникот на 
    конфигурација. Консултирајте се со подрачјето кое одговара од ``Почетниот Водич''
    за повеќе информации . како да подесите нов принтер. Интерфејсот кој е претставен
    е сличен со оној кој се користи во текот на инсталацијата.

en: "%s": if a sound card is detected on your system, it is displayed here.
    If you notice the sound card displayed is not the one that is actually
    present on your system, you can click on the button and choose another
    driver.
mk: "%s": ако е пронајдена звучна картичка на вашиот ситем таа е прикажана овде.
    Ако забележите ќе видете дека звучната картичка всушност не е точно онаа
    која се наоѓа на вашиот систем, можете да притиснете на копчете и да изберете
    друг драјвер.

en: "Menu" key
mk: "Мени"-копчето

en: %d comma separated numbers
mk: %d броеви одвоени со запирки

en: %d comma separated strings
mk: %d стрингови одвоени со запирки

en: %d minutes
mk: %d минути

en: %d packages
mk: %d пакети

en: %d seconds
mk: %d секунди

en: %s BootSplash (%s) preview
mk: %s BootSplash (%s) преглед

en: %s already in use
mk: %s веќе се користи

en: %s cannot be displayed 
    . No Help entry of this type
mk: %s не може да биде прикажано 
    . Нема Помош за овој вид

en: %s formatting of %s failed
mk: %s форматирање на %s не успеа

en: %s is not in the scanner database, configure it manually?
mk: %s не е во базата на скенерот, подеси го рачно?

en: %s not found...
mk: %s не е најдено...

en: %s: %s requires a username...
mk: %s: %s потреба од корисничко име...

en: %s: %s requires hostname, MAC address, IP, nbi-image, 0/1 for THIN_CLIENT, 0/1 for Local Config...
mk: %s: %s бара име на компјутерот, MAC адреса, IP, nbi-слика, 0/1 за THIN_CLIENT, 0/1 за Local Config...

en: %s: %s requires hostname...
mk: %s:%s бара име на хост...

en: (E)IDE/ATA controllers
mk: (E)IDE/ATA контролери

en: (Note: Parallel ports cannot be auto-detected)
mk: (Забелешка: Паралелните порти не можат да бидат автоматски пронајдени)

en: (This) DHCP Server IP
mk: (Ова) DHCP Сервер IP

en: (already added %s)
mk: (веќе е додаден %s)

en: (default value: %s)
mk: (вообичаена вредност: %s)

en: (module %s)
mk: (модул %s)

en: (on %s)
mk: (вклучено %s)

en: , %s sectors
mk: , %s сектори

en: , TCP/IP host "%s", port %s
mk: , TCP/IP хост "%s", порта %s

en: , host "%s", port %s
mk: , хост "%s", порта %s

en: , multi-function device
mk: , повеќе функционален уред

en: , multi-function device on HP JetDirect
mk: , повеќе-функциски уред на HP JetDirect

en: , network printer "%s", port %s
mk: , мрежен принтер "%s",порт %s

en: , printer "%s" on SMB/Windows server "%s"
mk: , принтер "%s" на SMB/Windows сервер "%s"

en: , printer "%s" on server "%s"
mk: , принтер "%s" на сервер "%s"

en: , using command %s
mk: , користи команда %s

en: - pci devices: this gives the PCI slot, device and function of this card
    - eide devices: the device is either a slave or a master device
    - scsi devices: the scsi bus and the scsi device ids
mk: - pci уреди: го дава PCI-slot-от, уредот и функцијата на картичката
    - eide уреди: уредот е или slave или master
    - scsi уреди: scsi магистралата и идентификаторите на scsi уредот

en: /Autodetect _jaz drives
mk: /Автодетектирани _jaz уреди

en: /Autodetect _modems
mk: /Авто-детекција на_модеми

en: /Autodetect _printers
mk: /Автодетектирај ги _притнерите

en: /File/-
mk: /Датотека/-

en: /File/Save _As
mk: /Датотека/Зачувај_како

en: /File/_New
mk: /Дадотека/_Нова

en: /File/_Open
mk: /Датотека/_Отвори

en: /File/_Quit
mk: /Датотека/_Напушти

en: /Help/_About...
mk: /Помош/_За...

en: /Options/Test
mk: /Опции/Тест

en: /_About...
mk: /_За...

en: /_File
mk: /_Датотека

en: /_Help
mk: /_Помош

en: /_Options
mk: /_Опции

en: /_Quit
mk: /_Напушти

en: /_Report Bug
mk: /_Извести за бубачка

en: /etc/hosts.allow and /etc/hosts.deny already configured - not changed
mk: /etc/hosts.allow и /etc/hosts.deny се веќе подесени - неизменети

en: /etc/issue* exist
mk: /etc/issue* излез

en: 1 button
mk: Со 1 копче

en: 1 minute
mk: 1 минута

en: 16 million colors (24 bits)
mk: 16 милиони бои (24 бита)

en: 2 buttons
mk: Со 2 копчиња

en: 256 colors (8 bits)
mk: 256 бои (8 бита)

en: 3 buttons
mk: Со 3 копчиња

en: 32 thousand colors (15 bits)
mk: 32 илјади бои (15 бита)

en: 4 billion colors (32 bits)
mk: 4 милијарди бои (32 бита)

en: 64 MB or more
mk: 64 MB или повеќе

en: 65 thousand colors (16 bits)
mk: 65 илјади бои (16 бита)

en: <-- Del User
mk: <-- Избриши Корисник

en: <-- Delete
mk: <-- Избриши

en: <-- Edit Client
mk: <-- Уреди Клиент

en: => Notice, a label changed:
    %s
mk: => Забележете дека се промени:
    %s

en: => There are many things to choose from (%s).
mk: => Постојат многу работи за избирање од (%s).

en: A library which defends against buffer overflow and format string attacks.
mk: Библиотека што штити од "buffer overflow" и "format string" напади.

en: A printer named "%s" already exists under %s. 
    Click "Transfer" to overwrite it.
    You can also type a new name or skip this printer.
mk: Принтер со име "%s" веќе постои под %s. 
    Притиснете "Префрли" за да го пребришете.
    Исто така, можете и да внесете ново име или да го прескокнете
    овој принтер.

en: A problem occured while restarting the network: 
    
    %s
mk: Се случи проблем при рестартирање на мрежата: 
    
    %s

en: A tool to monitor your logs
mk: Алатка за надгледување на вашите логови

en: ADSL connection
mk: ADSL конекција

en: ALL
mk: СИТЕ

en: ALL existing partitions and their data will be lost on drive %s
mk: СИТЕ постоечки партиции и податоци на %s ќе бидат изгубени

en: Abort
mk: Прекини

en: About
mk: За

en: About Harddrake
mk: За Harddrake

en: Accept
mk: Прифати

en: Accept bogus IPv4 error messages
mk: Прифати лажни IPv4 пораки со грешка

en: Accept broadcasted icmp echo
mk: Прифати емитираното icmp ехо

en: Accept icmp echo
mk: Прифати icmp ехо

en: Accept user
mk: Прифати корисник

en: Accept/Refuse bogus IPv4 error messages.
mk: Прифати/Одбиј ги IPv4 пораките за грешки.

en: Account Login (user name)
mk: Акаунт Пријава (корисничко име)

en: Account Password
mk: Лозинка на акаунтот

en: Activate/Disable ethernet cards promiscuity check.
mk: Активирај/Забрани проверка на ethernet картичките

en: Activates/Deactivates all network interfaces configured to start
    at boot time.
mk: Ги Активира/Деактивира сите мрежни интерфејси конфигурирани на почетокот
    од времето на подигање.

en: Add
mk: Додај

en: Add Client -->
mk: Додај Клиент -->

en: Add a module
mk: Додај модул

en: Add a new rule at the end
mk: Додади ново правило на крајот

en: Add a user
mk: Додај корисник

en: Add here the CUPS servers whose printers you want to use. You only need to do this if the servers do not broadcast their printer information into the local network.
mk: Овде додадете ги CUPS серверите кои сакате Вашите принтери да ги користат. Ова е потребно да го направитеYou only need to ако серверите немаат broadcast.

en: Add host
mk: Додади компјутер

en: Add host/network
mk: Додади хост/мрежа

en: Add to LVM
mk: Додај на LVM

en: Add to RAID
mk: Додај на RAID

en: Add user
mk: Додај корисник

en: Add/Del Clients
mk: Додај/Избриши Клиенти

en: Adding printer to Star Office/OpenOffice.org/GIMP
mk: Додавање принтер на Star Office/OpenOffice.org/GIMP

en: Advanced
mk: Напредно

en: Advanced Configuration
mk: Напредна Конфигурација

en: Advanced preferences
mk: Напредни подесувања

en: Afghanistan
mk: Авганистански

en: After changing type of partition %s, all data on this partition will be lost
mk: По промената на типот на партицијата %s, сите податоци на таа партиција ќе бидат изгубени

en: After formatting partition %s, all data on this partition will be lost
mk: По форматирањето на партицијата %s, сите податоци на оваа партиција ќе бидат изгубени

en: After resizing partition %s, all data on this partition will be lost
mk: По промена на големината на партицијата %s, сите податоци на оваа партиција ќе бидат изгубени

en: After this is done, we recommend that you restart your X environment to avoid any hostname-related problems.
mk: Откако ова ќе заврши, препорачуваме да ја рестартираш Х околината за да избегнеш секакви хост-ориентирани проблеми.

en: After you have configured the general bootloader parameters, the list of
    boot options that will be available at boot time will be displayed.
    
    If there are other operating systems installed on your machine they will
    automatically be added to the boot menu. You can fine-tune the existing
    options by clicking "%s" to create a new entry; selecting an entry and
    clicking "%s" or "%s" to modify or remove it. "%s" validates your
    changes.
    
    You may also not want to give access to these other operating systems to
    anyone who goes to the console and reboots the machine. You can delete the
    corresponding entries for the operating systems to remove them from the
    bootloader menu, but you will need a boot disk in order to boot those other
    operating systems!
mk: Откако сте ги конфигуририрале општите параметри на подигањето, ќе биде
    прикажана листа на опции од кои ќе можете да бирате при секое подигање.
    
    Ако на Вашиот систем има инсталирано и некој друг оперативен систем, 
    тој автоматски ќе биде додаден во менито. Овде можете фино да ги наштелувате постоечките опции со притискање на "%s" за внесете нова ставка;
    изберете ставка кликнете на "%s" или "%s" за да ја промените или отстраните.
    "%s" ги потврдува вашите промени.
    
    Исто така, може да не сакате да овозможите пристап до овие други оперативни
    системи за било кого, кој оди во конзола и ја рестартира машината. Во тој случај,
    можете да ги отстраните соодветните ставки од менито на подигачот, но тогаш ќе Ви биде потребна дискета за да ги подигнете тие други оперативни системи!

en: Albanian
mk: Албанска

en: All
mk: Сите

en: All I/O to the file system should be done synchronously.
mk: Сите I/O од системските датотеки треба да бидат синхрнизирани.

en: All data on this partition should be backed-up
mk: Сите податоци на оваа партиција би требало да се во бекап

en: All languages
mk: Сите јазици

en: All primary partitions are used
mk: Сите примарни партиции се искористени

en: All remote machines
mk: Сите локални компјутери

en: Allow all users
mk: Дозволи за сите

en: Allow an ordinary user to mount the file system. The
    name of the mounting user is written to mtab so that he can unmount the file
    system again. This option implies the options noexec, nosuid, and nodev
    (unless overridden by subsequent options, as in the option line
    user,exec,dev,suid ).
mk: Дозволи обичен корисник да го монтира фајл ситемот. Името на корисникот 
    кој монтира е запишано во mtab така што ќе може повторно да го одмонтира
    фајл ситемот. Оваа опција се однесува на опциите noexec, nosuid и nodev
    (освен ако се преоптоварени од подсеквенцијалните опции, како во
    опционата линија user,exec,dev,suid ).

en: Allow local hardware
    configuration.
mk: Дозволи конфигурација
    на ликален хардвер

en: Allow remote root login
mk: Дозволи remote root логирање

en: Allow/Forbid X connections:
    
    - ALL (all connections are allowed),
    
    - LOCAL (only connection from local machine),
    
    - NONE (no connection).
mk: Дозоволи/Forbid X конекција:
    
    - СИТЕ (сите конекции се дозволени),
    
    -  ЛОКАЛНИ (само конекции од локални компјутери),
    
    - ПРАЗНО (без кокнекции).

en: Allow/Forbid autologin.
mk: Дозволи/Забрани авто-логирање.

en: Allow/Forbid direct root login.
mk: Дозволи/Забрани ги директните пријавувања како root.

en: Allow/Forbid reboot by the console user.
mk: Дозволи/Забрани рестартирање од конзолниот корисник.

en: Allow/Forbid remote root login.
mk: Дозволи/Забрани нелокално логирање на root.

en: Allow/Forbid the list of users on the system on display managers (kdm and gdm).
mk: Дозволи/Забрани листа на корисници на дисплеј менаџерот(kdm and gdm).

en: Alt and Shift keys simultaneously
mk: Alt и Shift истовремено

en: Alternative drivers
mk: Алтернативни драјвери

en: Alternative test page (Letter)
mk: Алтернативна Тест Страна (Писмо)

en: Alternatively, you can specify a device name/file name in the input line
mk: Алтернативно, може да одредите име на уредот/име на датотека во влезната линија

en: American Samoa
mk: Американска Самоа

en: An error occurred
mk: Се случи грешка

en: An error occurred - no valid devices were found on which to create new filesystems. Please check your hardware for the cause of this problem
mk: Се случи грешка - не се најдени валидни уреди за на нив да се создаде нов фајлсистем. Проверете го Вашиот хардвер, за да го отстраните проблемот

en: An error occurred, but I don't know how to handle it nicely.
    Continue at your own risk.
mk: Се случи грешка, но не знам како добро да се справам со неа.
    Продолжете на сопствен ризик.

en: An error occurred:
    %s
    Try to change some parameters
mk: Се појави грешка:
    %s
    Обидете се да сменете некои параметри

en: Anacron is a periodic command scheduler.
mk: Anacron е периодично команден распоредувач.

en: Andorra
mk: Андора

en: Angola
mk: Ангола

en: Anguilla
mk: Ангуила

en: Another one
mk: Друг

en: Antarctica
mk: Антартик

en: Antigua and Barbuda
mk: Антигва и Барбуда

en: Apache World Wide Web Server
mk: Apache World Wide Web Сервер

en: Apache is a World Wide Web server. It is used to serve HTML files and CGI.
mk: Apache е World Wide Web(WWW) сервер. Се користи за ги услужува HTML и CGI датотеките.

en: Append
mk: Припои

en: Application:
mk: Апликација:

en: Apply
mk: Примени

en: Arabic
mk: Арапски

en: Area:
mk: Област

en: Argentina
mk: Аргентина

en: Armenia
mk: Ерменија

en: Armenian (old)
mk: Ерменска (стара)

en: Armenian (phonetic)
mk: Ерменска (фонетска)

en: Armenian (typewriter)
mk: Ерменски (машина)

en: Aruba
mk: Аруба

en: Assign host name from DHCP address
mk: Додели име на хостот преку DHCP адреса

en: August
mk: август

en: Australian Optus cable TV
mk: Optus Австралијанска Кабловска ТВ

en: Austria
mk: Австрија

en: Authentication
mk: Автентикација

en: Authentication LDAP
mk: LDAP за автентикација

en: Authentication NIS
mk: NIS за автентикација

en: Authentication Windows Domain
mk: Windows Domain аутентикација

en: Authorize TCP connections to X Window
mk: Авторизирај TCP конекции со X Window

en: Authorize all services controlled by tcp_wrappers
mk: Одобри ги сите сервиси контролирани од страна на tcp_wrappers

en: Authorize:
    
    - all services controlled by tcp_wrappers (see hosts.deny(5) man page) if set to "ALL",
    
    - only local ones if set to "LOCAL"
    
    - none if set to "NONE".
    
    To authorize the services you need, use /etc/hosts.allow (see hosts.allow(5)).
mk: Овласти:
    
    - сите сервиси контолирани од tcp_wrappers (види hosts.deny(5) во прирачникот) if наместено на  "СИТЕ",
    
    - го поседуваат само локалните ако е подесено на "ЛОКАЛНО"
    
    - никој ако е подесено на "НИКОЈ".
    
    За да ги овластите сервисите кои ви требаат, користите /etc/hosts.allow (види hosts.allow(5)).

en: Auto Install
mk: Автоматска Инсталација

en: Auto allocate
mk: Авто-алоцирање

en: Auto-detect
mk: Авто-детекција

en: Auto-detect available ports
mk: Автоматски ги детектирај достапните порти

en: Auto-detect printers connected to this machine
mk: Авто-откривање на принтери поврзани со оваа машина

en: Auto-detected
mk: Автоматски-детектирано

en: Autologin
mk: Авто-најавување

en: Automated
mk: Автоматска

en: Automatic Steps Configuration
mk: Конфигурација со Автоматски Чекори

en: Automatic dependencies
mk: Автоматски зависности

en: Automatic detection and configuration of hardware at boot.
mk: Автоматско откривање и подесување на хардвер при стартување.

en: Automatic regeneration of kernel header in /boot for
    /usr/include/linux/{autoconf,version}.h
mk: Автоматско регенерирање на хедерот на кернелот во /boot за
    /usr/include/linux/{autoconf,version}.h

en: Automatic time synchronization (using NTP)
mk: Автоматска синхронизација на време (преку NTP)

en: Automatically find available printers on remote machines
mk: Автоматски најди достапни принтери на оддалечени машини

en: Automatically switch on numlock key locker under console
    and XFree at boot.
mk: Автоматски го вклучи Num Lock копчето во конзола 
    и XFree на вклучување.

en: Autoprobe
mk: Автоматско барање

en: Available printers
mk: Пристапни принтери

en: Azerbaidjani (latin)
mk: Азербејџанска (латиница)

en: Backup Now from configuration file
mk: Направете бекап Сега од конфигурационата датотека

en: Backup Other files...
mk: Направи Бекап на Други датотеки...

en: Backup User files...
mk: Бекап на корисничките датотеки...

en: Backup files are corrupted
mk: Бекап датотеките се оштетени

en: Backup other files
mk: Бекап на други датотеки

en: Backup system files
mk: Сигурносна копија на системски датотеки

en: Backup system files...
mk: Бекап на системски датотеки...

en: Bad backup file
mk: Лоша бекап датотека

en: Bad choice, try again
mk: Лош избор, обидете се повторно

en: Bad package
mk: Лош пакет

en: Bad password on %s
mk: Лоша лозинка на %s

en: Bahamas
mk: Бахами

en: Bangladesh
mk: Бангладеш

en: Barbados
mk: Барбодас

en: Basic
mk: Основно

en: Be careful: this operation is dangerous.
mk: Внимателно: оваа операција е опасна.

en: Be sure a media is present for the device %s
mk: Проверете дали е присутен медиум за уредот %s

en: Because you are doing a network installation, your network is already configured.
    Click on Ok to keep your configuration, or cancel to reconfigure your Internet & Network connection.
mk: Бидејќи вршите мрежна инсталација, Вашата мрежа веќе е конфигурирана.
    Притиснете на Во ред за да ја задржите моменталната конфигурација, или
    Откажи за да ја реконфигурирате Вашата Интернет и мрежна врска.

en: Belarus
mk: Белорусија

en: Belarusian
mk: Белоруска

en: Belgian
mk: Белгија

en: Belgium
mk: Белгија

en: Bengali
mk: Бенгали

en: Benin
mk: Бенин

en: Bhutan
mk: ��

en: Bogomips
mk: Богомипс

en: Bolivia
mk: Боливија

en: Boot Protocol
mk: Подигачки протокол

en: Boot Style Configuration
mk: Конфигурација на стил на подигање

en: Boot device
mk: Уред за подигачот

en: Bootloader
mk: Подигач

en: Bootloader installation
mk: Инсталација на подигач

en: Bootloader main options
mk: Главни опции за подигачот

en: Bootloader to use
mk: Подигач кој ќе се користи

en: Bosnia and Herzegovina
mk: Босна и Херцеговина

en: Bosnian
mk: Босанска

en: Both Alt keys simultaneously
mk: Двете Alt копчиња истовремено

en: Both Shift keys simultaneously
mk: Двете Shift копчиња истовремено

en: Brazil
mk: Бразил

en: Brazilian (ABNT-2)
mk: Бразилска (ABNT-2)

en: Bridges and system controllers
mk: Мостови и систем контролери

en: Bringing down the network
mk: Спуштање на мрежата

en: Bringing up the network
mk: Подигање на мрежата

en: British Indian Ocean Territory
mk: Британска територија во Индискиот Океан

en: Browse
mk: Разгледај

en: Brunei Darussalam
mk: Брунеи Дарусалам

en: Build Backup
mk: Направи бекап

en: Build Single NIC -->
mk: Изгради Еден NIC -->

en: Bulgaria
mk: Бугарија

en: Bulgarian (BDS)
mk: Бугарски (БДС)

en: Bulgarian (phonetic)
mk: Бугарски (фонетски)

en: Burkina Faso
mk: Буркима фасо

en: Burundi
mk: Бурунди

en: Bus
mk: Магистрала

en: Bus identification
mk: Име на магистрала

en: Button 2 Emulation
mk: Емулација на 2. копче

en: Button 3 Emulation
mk: Емулација на 3-то копче

en: Button `%s': %s
mk: Копче `%s': %s

en: Buttons emulation
mk: Емулација на копчиња

en: CD/DVD burners
mk: CD/DVD режачи

en: CDRW media
mk: CDRW медиум

en: CPU flags reported by the kernel
mk: Процесорски знамиња изјавени од страна на кернелот

en: CUPS configuration
mk: CUPS конфигурација

en: CUPS does not support printers on Novell servers or printers sending the data into a free-formed command.
mk: CUPS не поддржува принтери на Novell сервери или принтер што ги испраќаат податоците во команда од слободен облик.

en: CUPS printer configuration
mk: CUPS принтерска конфигурација

en: Cable connection
mk: Врска со кабел

en: Cache size
mk: Големина на кешот

en: Cambodia
mk: Камбоџа

en: Cameroon
mk: Камерун

en: Can only be mounted explicitly (i.e.,
    the -a option will not cause the file system to be mounted).
mk: Може да се монтира само експлицитно (на пр.,
    опцијата -а нема да предизвика фајл системот да биде монтиран).

en: Can't access kernel modules corresponding to your kernel (file %s is missing), this generally means your boot floppy in not in sync with the Installation medium (please create a newer boot floppy)
mk: Немам пристап до кернелски модули за Вашиот кернел (датотеката %sнедостига). Ова обично значи дека Вашата boot-дискета не е синхрона со инсталацискиот медиум (креирајте понова boot-дискета)

en: Can't add a partition to _formatted_ RAID md%d
mk: Неможам да додадам партиција на_форматираниот_RAID md%d

en: Can't create catalog!
mk: Не можам да креирам каталог

en: Can't login using username %s (bad password?)
mk: Не може да се најави со корисникот %s (погрешна лозинка?)

en: Can't make screenshots before partitioning
mk: Не можат да се прават снимки на екран пред партицирање

en: Can't unset mount point as this partition is used for loop back.
    Remove the loopback first
mk: Не може да се отпостави точката на монтирање зашто оваа партиција се
    користи за loopback. Прво отстранете го loopback-от.

en: Can't use broadcast with no NIS domain
mk: Неможам да извршам пренос без NIS домеин

en: Canada
mk: Канада

en: Canada (cable)
mk: Канада (кабелски)

en: Canadian (Quebec)
mk: Канадска (Квебек)

en: Cancel
mk: Откажи

en: CapsLock key
mk: CapsLock копче

en: Card IO
mk: Велзно/Озлезна (IO) картичка

en: Card IO_0
mk: Картичка IO_0

en: Card IO_1
mk: Картичка IO_1

en: Card IRQ
mk: IRQ картичка

en: Card mem (DMA)
mk: Мемориска картичка (DMA)

en: Card model:
mk: Модел на картичка:

en: Cayman Islands
mk: Кајмански Острови

en: Cd-Rom labeled "%s"
mk: Цеде со наслов "%s"

en: Central African Republic
mk: Централно Афричка Република

en: Chad
mk: Чад

en: Change partition type
mk: Промена на тип на партиција

en: Change type
mk: Промена на тип

en: Change your Cd-Rom!
    
    Please insert the Cd-Rom labelled "%s" in your drive and press Ok when done.
    If you don't have it, press Cancel to avoid installation from this Cd-Rom.
mk: Сменете го цедето!
    
    Внесете го цедето со наслов "%s" во вашиот цедером и притиснете "Во ред".
    Ако го немате, притиснете "Откажи" за да не инсталирате од тоа цеде.

en: Channel
mk: Канал

en: Check additions/removals of sgid files
mk: Провери ги додавањата/отстранувањата од sgid датотеките

en: Check additions/removals of suid root files
mk: Проверка на додадените/поместените suid root датотеки

en: Check bad blocks?
mk: Проверка на лоши блокови?

en: Check empty password in /etc/shadow
mk: Провери да не е празна лозинката во /etc/shadow

en: Check files/directories writable by everybody
mk: Провери ги датотеките/директориумите на кои може секој да пишува

en: Check for unsecured accounts
mk: Проверка на несигурни акаунти

en: Check if the network devices are in promiscuous mode
mk: Проверка на мрежните уреди

en: Check permissions of files in the users' home
mk: Провери ја пристапноста до датотеките на кориниците во home

en: Checking %s
mk: Проверка %s

en: Checking device and configuring HPOJ...
mk: Го проверува уредот и конфигурирање на  HPOJ...

en: Checking installed software...
mk: Проверка на инсталиран софтвер...

en: Checking your system...
mk: Вашиот систем се проверува...

en: China
mk: Кина

en: China (broadcast)
mk: Кина (емитирање)

en: Choose a file
mk: Изберете датотека

en: Choose a mirror from which to get the packages
mk: Изберете огледало од кое да се преземат пакетите

en: Choose a monitor
mk: Изберете монитор

en: Choose a partition
mk: Изберете партиција

en: Choose action
mk: Изберете акција

en: Choose an X server
mk: Изберете X сервер

en: Choose an existing LVM to add to
mk: Изберете LVM на кој да се додаде

en: Choose an existing RAID to add to
mk: Изберете постоечки RAID на кој да се додаде

en: Choose another partition
mk: Изберете друга партиција

en: Choose color
mk: Избери боја

en: Choose file
mk: Избери датотека

en: Choose packages to install
mk: Избери пакети за инсталција

en: Choose the default user:
mk: Изберете го корисникот:

en: Choose the host on which the local scanners should be made available:
mk: Изберете го хостот на кој локалните скенери би требало да работат:

en: Choose the mount points
mk: Изберете ги точките на монтирање

en: Choose the network interface
mk: Изберете го мрежниот интерфејс

en: Choose the network or host on which the local printers should be made available:
mk: Изберете ја мрежата или хостот на кој локалните принтери треба да бидат достапни:

en: Choose the new size
mk: Изберете ја новата големина

en: Choose the packages you want to install
mk: Изберете ги пакетите што сакате да се инсталираат

en: Choose the partitions you want to format
mk: Изберете ги партициите за форматирање

en: Choose the resolution and the color depth
mk: Изберете резолуција и длабочина на бои

en: Choose the sizes
mk: Избири ги големините

en: Choose the window manager to run:
mk: Изберете прозор-менаџер:

en: Choose your CD/DVD device
mk: Изберете го вашиот CD/DVD уред

en: Choose your filesystem encryption key
mk: Изберете го клучот за криптирање на фајлсистемот

en: Choosing a display manager
mk: Одбери дисплеј менаџер

en: Choosing an arbitrary driver
mk: Избирање на произволен драјвер

en: Christmas Island
mk: Божиќни Острови

en: Chunk size %s
mk: Големина на блок %s

en: Circular mounts %s
mk: Циркуларни монтирања %s

en: Clean /tmp at each boot
mk: Чистење на /tmp при секое подигање

en: Clear all
mk: Исчисти се

en: Click on a device in the left tree in order to display its information here.
mk: Притиснете на уред во левата гранка за да се прикаже неговата информацијата овде.

en: Clients for different protocols including ssh
mk: Клиенти за различни протоколи, бклучувајќи и ssh

en: Cocos (Keeling) Islands
mk: Кокосови (Килингови) Острови

en: Collapse Tree
mk: Собери го дрвото

en: Colombia
mk: Колумбија

en: Color depth: %s
mk: Длабочина на бои: %s

en: Coma bug
mk: Coma баг

en: Command line
mk: Командна линија

en: Computing FAT filesystem bounds
mk: Пресметување на граници на FAT фајлсистемот

en: Configuration Wizards
mk: Конфигурационен Волшебник

en: Configuration changed - restart clusternfs/dhcpd?
mk: Конфигурацијата е сменета- рестартирај clusternfs/dhcpd?

en: Configuration is complete, do you want to apply settings ?
mk: Конфигурацијата е завршена, дали саката да ги примените подесувањата?

en: Configure
mk: Конфигурирај

en: Configure all heads independently
mk: Поодделна конфигурација на секоја глава

en: Configure hostname...
mk: Конфигурирај го името на хостот...

en: Configure module
mk: Конфигурирај модул

en: Configure mouse
mk: Конфигурирај го глушецот

en: Configure only card "%s"%s
mk: Само конфигурација на картичката "%s"%s

en: Configuring IDE
mk: Конфигурирање на IDE

en: Configuring PCMCIA cards...
mk: Конфигурирање на PCMCIA картички...

en: Configuring applications...
mk: Конфигурирање на апликации...

en: Configuring printer "%s"...
mk: Конфигурање на принтерот "%s"...

en: Configuring scripts, installing software, starting servers...
mk: Конфигурирање на скрипти, инсталирање на софтвер(програмски дел),стартување на серверите...

en: Configuring...
mk: Се конфигурира...

en: Congo (Brazzaville)
mk: Конго(Бразавил)

en: Congo (Kinshasa)
mk: Конго(Киншаса)

en: Congratulations, the network and Internet configuration is finished.
mk: Честитки, мрежната и интернет конфигурацијата е завршена.

en: Connect to the Internet
mk: Поврзи се на Интернет

en: Connect your printer to a Linux server and let your Windows machine(s) connect to it as a client.
    
    Do you really want to continue setting up this printer as you are doing now?
mk: Поврзи го твојот принтер на Linux сервер и дозволи твојата Windows машина(и)
    да се поврзе на него како клиент.
    
    Дали навистина сакаш да продолжиш да го подесиш принтерот како што е сега?

en: Connect...
mk: Поврзан...

en: Connecting to Internet
mk: Се поврзува на Интернет

en: Connection complete.
mk: Врската е завршена.

en: Connection failed.
    Verify your configuration in the Mandrake Control Center.
mk: Врската не успеа.
    Потврдете ја вашата конфигурација во Мандрак Контролниот Центар.

en: Connection name
mk: Име на врска

en: Connection speed
mk: Брзина на поврзување

en: Connection type:
mk: Тип на Врска:

en: Console Tools
mk: Конзолски алатки

en: Contacting Mandrakelinux web site to get the list of available mirrors...
mk: Контактирање со веб сајтот на Мандрак Линукс за добивање на листата на огледала...

en: Contacting the mirror to get the list of available packages...
mk: Контактирање со огледалото за добивање листа на достапни пакети...

en: Content of the file
mk: Содржина на датотеката

en: Continue
mk: Продолжи

en: Continue anyway?
mk: Продолжуваме?

en: Control and Shift keys simultaneously
mk: Control и Shift истовремено

en: Cook Islands
mk: Островите Кук

en: Copying %s
mk: Копирање на %s

en: Costa Rica
mk: Костарика

en: Couldn't access the floppy!
mk: Не може да пристапи до floppy-то!

en: Country / Region
mk: Земја / Регион

en: Cpuid family
mk: Cpuid фамилија

en: Cpuid level
mk: Cpuid ниво

en: Create
mk: Креирај

en: Create a new partition
mk: Создај нова партиција

en: Create new theme
mk: Креирај нова тема

en: Creating and formatting file %s
mk: Создавање и форматирање на датотеката %s

en: Creating auto install floppy
mk: Создавам аудио инсталациона дискета

en: Creating auto install floppy...
mk: Создавање дискета за авто-инсталација...

en: Croatian
mk: Хрватска

en: Ctrl and Alt keys simultaneously
mk: Ctrl и Alt истовремено

en: Cuba
mk: Куба

en: Current configuration of `%s':
    
    Network: %s
    IP address: %s
    IP attribution: %s
    Driver: %s
mk: Тековна конфигурација на `%s':
    
    Мрежата: %s
    IP адреса: %s
    IP препишување: %s
    Драјвер: %s

en: Current interface configuration
mk: Тековна конфигурација на интерфејсот

en: Current user
mk: Тековен корисник

en: Currently, no alternative possibility is available
mk: Моментално, ниедна друга можност не е достапна

en: Custom
mk: По избор

en: Custom Restore
mk: Повратување По Избор

en: Custom disk partitioning
mk: Сопствено партицирање

en: Custom settings
mk: Сопствени поставувања

en: Cylinder %d to %d
mk: Цилиндер %d до %d

en: Cyprus
mk: Кипар

en: Czech (QWERTY)
mk: Чешка (QWERTY)

en: Czech (QWERTZ)
mk: Чешка (QWERTZ)

en: Czech Republic
mk: Чешка Република

en: DHCP client
mk: DHCP Клиент

en: DHCP host name
mk: DHCP име на хостот

en: DOS drive letter: %s (just a guess)
mk: DOS диск-буква: %s (само претпоставка)

en: Daily security check
mk: Дневна сигурносна проверка

en: Danish
mk: Дански

en: Database Server
mk: Сервер за Бази на Податоци

en: Day
mk: Ден

en: Def.
mk: Деф.

en: Default
mk: Прво

en: Default OS?
mk: Прв OS?

en: Default desktop
mk: Стандардна Работна површина

en: Default user
mk: Стандарден корисник

en: Delay before booting default image
mk: Пауза пред подигање на првиот

en: Delete
mk: Избриши

en: Delete All NBIs
mk: Избриши ги Сите NBls

en: Delete Hard Drive tar files after backup to other media.
mk: Избриши ги tar датотеките од Тврдиот Диск после бекап на друг медиум.

en: Denmark
mk: Данска

en: Description
mk: Опис

en: Description of the fields:
mk: Опис на полињата:

en: Detailed information
mk: Детални информации

en: Details
mk: Детали

en: Detected %s
mk: Откриено %s

en: Detected hardware
mk: Детектиран хардвер

en: Detecting devices...
mk: Детектирање уреди...

en: Detection in progress
mk: Детекцијата е во тек

en: Devanagari
mk: Девангари

en: Device:
mk: Уред:

en: Dialing mode
mk: Режим на бирање

en: Did it work properly?
mk: Дали работи како што треба?

en: Differential backups only save files that have changed or are new since the original 'base' backup.
mk: Диференцијалните бекапи единствено ги зачувуваат датотеките што се променети или се нови од последниот целосен бекап.

en: Direct root login
mk: Директно root логирање

en: Directory %s already contains data
    (%s)
mk: Директориумот %s веќе содржи податоци
    (%s)

en: Disable Local Config
mk: Исклучен Локален Конфиг

en: Disable Server
mk: Оневозможи Сервер

en: Disabling servers...
mk: Се оневозможуваат серверите...

en: Disconnect...
mk: Откачи...

en: Disconnecting from Internet
mk: Отповрзување од Интернет

en: Disconnection from Internet complete.
mk: Исклучувањето од Интернет е комплетно

en: Disconnection from Internet failed.
mk: Дисконектирањето од Интернет не успеа.

en: Display theme
    under console
mk: Приказ на тема
    под конзолата

en: Do new backup before restore (only for incremental backups.)
mk: Направи нов бекап пред повраќањето на информации (само за инкрементални бекапи.)

en: Do not allow set-user-identifier or set-group-identifier
    bits to take effect. (This seems safe, but is in fact rather unsafe if you
    have suidperl(1) installed.)
mk: Не дозволувајте битовите на подеси-кориснички-идентификатор или
    подеси-групен-идентификатор да се применат. (Ова изгледа сигурно, но
    всушност не е сигурно ако имате инсталирано suidperl(1))

en: Do not include critical files (passwd, group, fstab)
mk: Не ги вклучувај критичните датотеки (passwd, group, fstab)

en: Do not include the browser cache
mk: Не вклучувај го кешот на прелистувачот

en: Do not interpret character or block special devices on the file system.
mk: Не ги интерпретирај карактерите или специјалните блок уреди на датотечниот систем.

en: Do not print any test page
mk: Не печати никаква тест страна.

en: Do not transfer printers
mk: Не го префрлај принтерот

en: Do not update inode access times on this file system
    (e.g, for faster access on the news spool to speed up news servers).
mk: Не ги ажурирај инодно временските пристапи на овој фајл ситем
    (на пр. за побрз пристап на новостите паралелно за да се забрзат серверите за дискусионите групи).

en: Do you have an ISA sound card?
mk: Дали имате ISA звучна картичка?

en: Do you have another one?
mk: Дали имате уште некој?

en: Do you have any %s interfaces?
mk: Дали имате %s интерфејси?

en: Do you want the BackSpace to return Delete in console?
mk: Дали сакате BackSpace да го врати Delete во конзола?

en: Do you want to click on this button?
mk: Дали сакате да го притиснете ова копче?

en: Do you want to enable printing on printers in the local network?
mk: Дали сакате да овозможите печатење на принтери во локалната мрежа?

en: Do you want to enable printing on the printers mentioned above or on printers in the local network?
mk: Дали сакате да овозможите печатење на принтерите споменати погоре или на принтерите во локалната мрежа?

en: Do you want to save /etc/fstab modifications
mk: Дали сакате да ги зачувате модификациите на /etc/fstab

en: Do you want to start the connection at boot?
mk: Дали сакате да ја вклучите конекцијата при подигањето?

en: Do you want to test the configuration?
mk: Дали сакате да ја тестирате конфигурацијата?

en: Do you want to try to connect to the Internet now?
mk: Дали сакаш да пробаш да се поврзеш на Интернет сега?

en: Do you want to use aboot?
mk: Дали сакате да го користите aboot?

en: Do you want to use this feature?
mk: Дали сакате да ja користите оваа опција?

en: Does not appear to be recordable media!
mk: Изгледа дека нема медиум на кој може да се снима!

en: Domain
mk: Домен

en: Domain Admin Password
mk: Лозинка на домен-админ.

en: Domain Admin User Name
mk: Корисничко име на домен-админ.

en: Domain Authentication Required
mk: Потребна е автентикација на домен

en: Domain Name Server
mk: DNS сервер

en: Domain Name:
mk: Име на доменот:

en: Domain name
mk: Име на домен

en: Dominican Republic
mk: Доминиканска Република

en: Don't rewind tape after backup
mk: Не ја премотувај лентата по бекапот

en: Done
mk: Завршено

en: DrakSec Basic Options
mk: DrakSec основни опции

en: DrakX will first detect any IDE devices present in your computer. It will
    also scan for one or more PCI SCSI cards on your system. If a SCSI card is
    found, DrakX will automatically install the appropriate driver.
    
    Because hardware detection is not foolproof, DrakX may fail in detecting
    your hard drives. If so, you'll have to specify your hardware by hand.
    
    If you had to manually specify your PCI SCSI adapter, DrakX will ask if you
    want to configure options for it. You should allow DrakX to probe the
    hardware for the card-specific options which are needed to initialize the
    adapter. Most of the time, DrakX will get through this step without any
    issues.
    
    If DrakX is not able to probe for the options to automatically determine
    which parameters need to be passed to the hardware, you'll need to manually
    configure the driver.
mk: DrakX прво ќе ги детектира IDE уредите присутни на вашиот компјутер. Исто
    така ќе скенира еден или повеќе PCI SCSI картички на вашиот ситем. Ако е пронајдена
    SCSI картичка, DrakX автоматски ќе го инсталира драјверот кој  најмногу одговара.
    
    Бидејќи хардверската детекција не е отпорна на будали, DrakX можеби нема да успее
    да ги пронајде вашите хард дискови. Во тој случај треба рачно да го одредите вашиот хардвер.
    
    Ако треба рачно да го одредите вашиот PCI SCSI адаптер, DrakX ќе ве праша
    дали сакате да ги конфигурирате опциите за него. Треба да дозволите DrakX да ги проба
    хардверот со опциите одредени за каритичкта кои се потребни да се иницијализира
    адаптерот. Поголемиот дел од времето DrakX ќе го помине овој чекор без никакви
    проблеми.
    
    Ако DrakX не може автоматски да одреди кои параметрки треба да се
    пренесат на хардверот за опциите , ќе треба рачно да го
    конфигурирате драјверот.

en: Drakbackup Configuration
mk: Drakbackup Конфогурација

en: Drive capacity
mk: Капацитет на уредот

en: Driver:
mk: Драјвер:

en: Duplicate mount point %s
mk: Дупликат точка на монтирање: %s

en: Dutch
mk: Холандски

en: Dvorak
mk: Дворак

en: Dvorak (Norwegian)
mk: Дворак (Норвешка)

en: Dvorak (Swedish)
mk: Дворак (Шведска)

en: Dvorak (US)
mk: Дворак (US)

en: EIDE/SCSI channel
mk: EIDE/SCSI канал

en: East Europe
mk: Источна Европа

en: East Timor
mk: Источен Тимор

en: Ecuador
mk: Еквадор

en: Edit
mk: Измени

en: Edit current rule
mk: Уреди го моменталното правило

en: Edit selected host
mk: Уреди го селектираниот домаќин

en: Edit selected host/network
mk: Промена на селектираниот хост/мрежа

en: Edit selected server
mk: Уреди го означениот сервер

en: Egypt
mk: Египет

en: Either the server name or the server's IP must be given!
mk: Или Името на серверот или неговата IP мора да бидат дадени!

en: El Salvador
mk: Ел Салвадор

en: Empty
mk: Празно

en: Empty label not allowed
mk: Не се дозволени празни ознаки

en: Emulate third button?
mk: Емулација на трето копче?

en: Enable "%s" to execute the file
mk: Овозможете "%s" да ја изврши датотеката

en: Enable "%s" to read the file
mk: Овозможи "%s" да ја чите датотеката

en: Enable "%s" to write the file
mk: Овозможи "%s" да ја запише датотеката

en: Enable "crontab" and "at" for users
mk: Овозможи "crontab" и "at" за корисниците

en: Enable CD Boot?
mk: Овозможи подигање од CD?

en: Enable IP spoofing protection
mk: Овозможи IP заштита

en: Enable OF Boot?
mk: Овозможи OF подигање?

en: Enable Server
mk: Овозможи Сервер

en: Enable libsafe if libsafe is found on the system
mk: Овозможи го libsafe ако libsafe е пронајден на вашиот систем

en: Enable msec hourly security check
mk: Овозможи msec сигурносна проверка на час

en: Enable multiple profiles
mk: Овозможи повеќе профили

en: Enable su only from the wheel group members or for any user
mk: Овозможите su само од членовите на контролната група или од секој корисник.

en: Enable the logging of IPv4 strange packets
mk: Овозможи го логирањето на IPv4 чудните пакети

en: Enable/Disable IP spoofing protection.
mk: Овозможи/Оневозможи заштита од IP измама.

en: Enable/Disable crontab and at for users.
    
    Put allowed users in /etc/cron.allow and /etc/at.allow (see man at(1)
    and crontab(1)).
mk: Enable/Disable crontab and at for users.
    Стави ги дозволените корисници во /etc/cron.allow и /etc/at.allow (види man во(1)
    и crontab(1)).

en: Enable/Disable libsafe if libsafe is found on the system.
mk: Дозволи/Забрани libsafe ако libsafe е на системот.

en: Enable/Disable msec hourly security check.
mk: Овозможи/Оневозможи msec безбедносна проверка на секој час.

en: Enable/Disable syslog reports to console 12
mk: Овозможи/Оневозможи syslog извештаи на конзола 12

en: Enable/Disable the logging of IPv4 strange packets.
mk: Овозможи/Оневозможи логирање на IPv4 чудни пакети.

en: Enabling servers...
mk: Овозможување на серверите...

en: Enabling swap partition %s
mk: Вклучување на swap партицијата %s

en: Encryption key
mk: Криптирачки клуч

en: Encryption key (again)
mk: Криптирачки клуч (повторно)

en: Encryption key for %s
mk: Криптирачки клуч за %s

en: Enter IP address and port of the host whose printers you want to use.
mk: Внесете IP адреса и порта на компјутерите чии што принтери сакате да ги користите.

en: Enter Printer Name and Comments
mk: Внесете го името на принтерот и коментар

en: Enter a printer device URI
mk: Поврзете го принтерот

en: Enter a user
    %s
mk: Внесете корисник
    %s

en: Entering step `%s'
mk: Премин на чекор "%s"

en: Entries you'll have to fill:
    %s
mk: Ставки што мора да ги пополните:
    %s

en: Equatorial Guinea
mk: Екваторска Гвинеја

en: Erase entire disk
mk: Избриши го целиот диск

en: Erase tape before backup
mk: Избриши лента пред бекап

en: Error
mk: Грешка

en: Error installing aboot, 
    try to force installation even if that destroys the first partition?
mk: Грешка при инсталирање aboot. 
    Да се обидеме со сила, иако тоа може да ја уништи првата партиција?

en: Error opening %s for writing: %s
mk: Грешка при отворање на %s за пишување: %s

en: Error reading file %s
mk: Грешка при читање на датотеката %s

en: Error writing to file %s
mk: Грешка при запишувањето во датотеката %s

en: Error: The "%s" driver for your sound card is unlisted
mk: Грешка: "%s" драјверот за вашата звучна картичка не во листата

en: Espanol
mk: Шпанија

en: Estimating
mk: Проценка

en: Estonian
mk: Естонски

en: Etherboot Floppy/ISO
mk: Локален подигач Дискета/ISO

en: Ethernet cards promiscuity check
mk: Мешана проверка на мрежните картички

en: Ethernetcard
mk: Мрежна картичка

en: Ethiopia
mk: Етиопија

en: European protocol (EDSS1)
mk: Европски протокол (EDSS1)

en: Every printer needs a name (for example "printer"). The Description and Location fields do not need to be filled in. They are comments for the users.
mk: На секој принтер му е потребно име (на пример "принтер"). Полињата за Описот и Локацијата не мора да се пополнети. Тоа се коментари за корисниците.

en: Everything (no firewall)
mk: Сите (нема firewall)

en: Examples for correct IPs:
mk: Пример на исправни IP адреси:

en: Execute
mk: Изврши

en: Exit
mk: Излез

en: Exit install
mk: Излези од Инсталацијата

en: Expand Tree
mk: Рашири го дрвото

en: Expert Mode
mk: Експертски режим

en: Extended partition not supported on this platform
mk: Продолжената партиција не е подржана на оваа платформа

en: External ISDN modem
mk: Надворешен ISDN модем

en: F00f bug
mk: F00f баг

en: FAT resizing failed: %s
mk: FAT зголемувањето/намалувањето не успеа: %s

en: FTP proxy
mk: FTP прокси

en: Failed to add the printer "%s" to Star Office/OpenOffice.org/GIMP.
mk: Неуспешно додавање на принтерот "%s" во to Star Office/OpenOffice.org/GIMP.

en: Failed to check filesystem %s. Do you want to repair the errors? (beware, you can lose data)
mk: Неуспешна проверка на фајлсистемот %s. Сакате ли да ги поправите грешките? (внимавајте, може да изгубите податоци)

en: Failed to configure printer "%s"!
mk: Не успеа да го конфигурира принтерот "%s"!

en: Failed to remove the printer "%s" from Star Office/OpenOffice.org/GIMP.
mk: Неуспешно отстранување на принтерот "%s" од Star Office/OpenOffice.org/GIMP.

en: Falkland Islands (Malvinas)
mk: Фолкленд Острови

en: Faroe Islands
mk: Фарски Острови

en: Fiji
mk: Фуџи

en: File Selection
mk: Избор на датотека

en: File already exists. Use it?
mk: Датотека веќе постои. Да се користи?

en: File sharing
mk: Споделување датотеки

en: Files Restored...
mk: Повратени датотеки...

en: Filesystem encryption key
mk: Клуч за криптирање на фајлсистемот

en: Filesystem type:
mk: Тип на фајлсистем:

en: Filesystem types:
mk: Типови фајлсистеми:

en: Finding packages to upgrade...
mk: Барање пакети за надградба...

en: Finish
mk: Заврши

en: Finland
mk: Финска

en: Finnish
mk: Фински

en: Firewalling configuration detected!
mk: Детектирана е конфигурација на огнен ѕид

en: Firewire controllers
mk: Firewire контролери

en: First DNS Server (optional)
mk: Прв DNS Сервер (ако треба)

en: First Time Wizard
mk: Вошебник за Прв Пат

en: First sector of boot partition
mk: Првиот сектор на boot партицијата

en: First sector of drive (MBR)
mk: Првиот сектор на дискот (MBR)

en: First sector of the root partition
mk: Првиот сектор на root партицијата

en: Flags
mk: Знамиња

en: Floppy can be removed now
mk: Дискетата сега може да се отстрани

en: Floppy format
mk: Формат на дискета

en: Font List
mk: Листа на Фонтови

en: For most modern TV cards, the bttv module of the GNU/Linux kernel just auto-detect the rights parameters.
    If your card is misdetected, you can force the right tuner and card types here. Just select your tv card parameters if needed.
mk: За повеќето современи ТВ-картички, модулот bttv од GNU/Linux кернелот автоматски ги детектира вистинските параметри.
    Ако Вашата картичка не е добро детектирана, овде можете рачно да ги наместите тјунерот и типот на картичката. Едноставно изберете ги параметрите за Вашата картичка ако тоа е потребно.

en: For security reasons, it will be disconnected now.
mk: Поради безбедносни причини, сега ќе се дисконектира.

en: Format
mk: Форматирај

en: Formatted
mk: Форматирана

en: Formatting partition %s
mk: Форматирање на партицијата %s

en: Found %s %s interfaces
mk: Најдени се %s %s интерфејси

en: France
mk: Франција

en: France [SECAM]
mk: Франција [SECAM]

en: French
mk: Француска

en: French Polynesia
mk: Француска Полинезија

en: French Southern Territories
mk: Југоисточни Француски Територии

en: Frequency (MHz)
mk: Фреквенција (MHz)

en: Ftp Server
mk: Ftp Сервер

en: GPM adds mouse support to text-based Linux applications such the
    Midnight Commander. It also allows mouse-based console cut-and-paste operations,
    and includes support for pop-up menus on the console.
mk: GPM додава подрашка за глушецот на Линукс текстуално-базираните апликации, 
    како на пр. Midnight Commander. Исто така дозволува конзолни изечи-и-вметни
    операции со глушецот, и вклучува подршка за pop-up менија во конзолата.

en: Gabon
mk: Габон

en: Gambia
mk: Гамбија

en: Gateway (e.g. %s)
mk: Gateway (на пр. %s)

en: Gateway device
mk: Gateway уред

en: General
mk: Општо

en: Generate auto install floppy
mk: Генерирање дискета за авто-инсталација

en: Generating preview ...
mk: генерирање на прегледот...

en: Generic
mk: Општ

en: Generic 2 Button Mouse
mk: Општ со 2 копчиња

en: Generic 3 Button Mouse
mk: Општ со 3 копчиња

en: Generic PS2 Wheel Mouse
mk: Општ PS2 глушец со тркалце

en: Generic Printers
mk: Генерички Принтери

en: Geometry: %s cylinders, %s heads, %s sectors
mk: Геометрија: %s цилиндри, %s глави, %s сектори

en: Georgian ("Latin" layout)
mk: Georgian (латиничен распоред)

en: Georgian ("Russian" layout)
mk: Georgian (руски распоред)

en: German
mk: Германска

en: German (no dead keys)
mk: Германска (без мртви копчиња)

en: Germany
mk: Германија

en: Ghana
mk: Гана

en: Ghostscript referencing
mk: Ghostscript поврзување

en: Gibraltar
mk: Гибралтар

en: Give a file name
mk: Наведете датотека

en: Give the ram size in MB
mk: Количество РАМ во МБ

en: Go on anyway?
mk: Да продолжиме?

en: Go on without configuring the network
mk: Продолжи без конфигурација на мрежа

en: Graphic Card
mk: Графичка картичка

en: Graphical Environment
mk: Графичка Околина

en: Graphical Interface
mk: Графички интерфејс

en: Graphical interface
mk: Графички интерфејс

en: Graphical interface at startup
mk: Подигање во графички интерфејс

en: Graphics card: %s
mk: Графичка карта: %s

en: Graphics card: %s
mk: Графичка карта: %s

en: Graphics memory: %s kB
mk: Графичка меморија: %s kB

en: Greece
mk: Грција

en: Greek
mk: Грчка

en: Greek (polytonic)
mk: Грчки (Политонски)

en: Greenland
mk: Гренланд

en: Grenada
mk: Гренада

en: Group
mk: Група

en: Group :
mk: Група :

en: Guadeloupe
mk: Гвадалупе

en: Guam
mk: Гуам

en: Guatemala
mk: Гватемала

en: Guinea-Bissau
mk: Гвинеја-Бисао

en: Gujarati
mk: Гујарати

en: Gurmukhi
mk: Гурмуки

en: Guyana
mk: Гвајана

en: HTTP proxy
mk: HTTP прокси

en: Haiti
mk: Хаити

en: Halt bug
mk: Запри грешка

en: Hard Disk Backup Progress...
mk: Сигурносна копија на диск во тек...

en: Hard Disk Backup files...
mk: Сигурносна копија на датотеките на Хард Дискот...

en: Hard drive detection
mk: Детекција на хард дискот

en: Hard drive information
mk: Информации за дискот

en: Harddrake help
mk: Harddrake помош

en: Harddrake2 version %s
mk: Harddrake2 верзија %s

en: Hardware
mk: Хардвер(машински дел)

en: Hardware clock set to GMT
mk: Хардверски часовник наместен според GMT

en: Have a nice day!
mk: Пријатен ден :)

en: Heard and McDonald Islands
mk: МекДоналд Острови

en: Help
mk: Помош

en: Here is a list of all auto-detected printers.
mk: Ова е листа на автоматски детектирани принтери

en: Here is the full list of keyboards available
mk: Ова е целосна листа на достапни распореди

en: Here you can choose the key or key combination that will 
    allow switching between the different keyboard layouts
    (eg: latin and non latin)
mk: Овде можете да изберете копче или комбинација копчиња
    за префрлување од еден во друг распоред на тастатура
    (на пример: латиница и кирилица)

en: Here you can choose whether the printers connected to this machine should be accessible by remote machines and by which remote machines.
mk: Овде можете да изберете дали принтерите поврзани на оваа машина можат да бидат достапни од оддалечени машини и тоа од кои оддалечени машини.

en: Here you can choose whether the scanners connected to this machine should be accessible by remote machines and by which remote machines.
mk: Овде можете да изберете дали скенерите поврзани на оваа машина треба да се достапни за оддалечени машини и за кои оддалечени машини.

en: Here you can select an alternative driver (either OSS or ALSA) for your sound card (%s).
mk: Овде може да изберете алтернативен драјвер (или OSS или ALSA) за Вашата звучна картичка (%s).

en: Here you can specify any arbitrary command line into which the job should be piped instead of being sent directly to a printer.
mk: Овде можете да специфицирате било каква своеволна командна линија во која што работата ќе биде сместена наместо директно да се праќа на принтерот.

en: Hide files
mk: Скриј датотеки

en: High
mk: Високо

en: Higher
mk: Повисоко

en: Honduras
mk: Хондурас

en: Horizontal refresh rate
mk: Хоризонтална синхронизација

en: Host "%s", port %s
mk: Компјутер "%s", порт %s

en: Host %s
mk: Хост: %s

en: Host Name
mk: Име на компјутерот

en: Host name
mk: Име на хост

en: Host/network IP address missing.
mk: IP на хост/мрежа недостига.

en: Hostname required
mk: Потребно е Име на компјутерот

en: How is the printer connected?
mk: Како е поврзан принтерот?

en: Hungarian
mk: Унгарска

en: I can keep your current configuration and assume you already set up a DHCP server; in that case please verify I correctly read the Network that you use for your local network; I will not reconfigure it and I will not touch your DHCP server configuration.
    
    The default DNS entry is the Caching Nameserver configured on the firewall. You can replace that with your ISP DNS IP, for example.
    		      
    Otherwise, I can reconfigure your interface and (re)configure a DHCP server for you.
mk: Можам да ја задржам вашата моментална конфигурација и да претпоставам дека веќе сте го подесиле DHCP серверот; во тој случај ве молам потврдете дека точно ја прочитав Мрежата која ја користите за вашата локална мрежа; Нема да ја реконфигурирам и нема да ја допирам конфигурацијата на вашиот DHCP сервер.
    
    Стандардниот DNS влез е Caching Nameserver конфигуриран на огнениот ѕид. Тоа на пример можете да го заменете со IP-то на вашиот ISP DNS.
    		      
    Во спротивно можам да го реконфигурирам вашиот интерфејс и (ре)конфигурирам DHCP сервер за вас.

en: I can set up your computer to automatically log on one user.
mk: Можам да го подесам вашиот компјутер автоматски да логира еден корисник.

en: I can setup your computer to automatically start the graphical interface (XFree) upon booting.
    Would you like XFree to start when you reboot?
mk: Вашиот компјутер може автоматски да го вклучи графичкиот интерфејс (XFree) при подигање.
    Дали го сакате тоа?

en: I can't add any more partitions
mk: Повеќе не може да се додадат партиции

en: I can't find any room for installing
mk: Не можам да најдам простор за инсталирање

en: I don't know
mk: Не знам

en: I don't know how to format %s in type %s
mk: Не знам како да го форматирам %s во тип %s

en: IP Range End:
mk: IP Опсег Крај:

en: IP Range Start:
mk: IP Старт на Опсегот:

en: IP address
mk: IP адреса

en: IP address of host/network:
mk: IP адреса на хост/мрежа

en: ISDN Configuration
mk: Конфигурација на ISDN

en: ISDN card
mk: ISDN картичка

en: ISDN connection
mk: ISDN Конекција

en: Icelandic
mk: Исландска

en: Icon
mk: Икона

en: If SERVER_LEVEL (or SECURE_LEVEL if absent)
    is greater than 3 in /etc/security/msec/security.conf, creates the
    symlink /etc/security/msec/server to point to
    /etc/security/msec/server.<SERVER_LEVEL>.
    
    The /etc/security/msec/server is used by chkconfig --add to decide to
    add a service if it is present in the file during the installation of
    packages.
mk: Ако SERVER_LEVEL (или SECURE_LEVEL е исклучено)
    е поголемо од 3 во /etc/security/msec/security.conf, го создава
    линкот /etc/security/msec/server да го посочи до
    /etc/security/msec/server.<SERVER_LEVEL>.
    
    /etc/security/msec/server го користи chkconfig --add да одреди дали да
    додаде сервис ако е присутен во датотеката во текот на инсталацијата на
    пакетите.

en: If no port is given, 631 will be taken as default.
mk: Ако не е дадена порта, тогаш 631 се зема за стандардна.

en: If set to "ALL", /etc/issue and /etc/issue.net are allowed to exist.
    
    If set to NONE, no issues are allowed.
    
    Else only /etc/issue is allowed.
mk: Ако е подесено на "СИТЕ", на /etc/issue и /etc/issue.net им е дозволено да постојат.
    
    Ако е подесено на НИТУ ЕДНО, не се дозволени никакви извршувања.
    
    Инаку, само /etc/issue е дозволено.

en: If set, send the mail report to this email address else send it to root
mk: Ако е подесено, пратете го маил репортот на оваа е-маил адреса, инаку пратете го на root

en: If you have all the CDs in the list below, click Ok.
    If you have none of those CDs, click Cancel.
    If only some CDs are missing, unselect them, then click Ok.
mk: Ако ги имате сите цедиња од долнава листа, притиснете Во ред.
    Ако немате ниту едно од нив, притиснете Откажи.
    Ако недостигаат само некои, деселектирајте ги и притиснете Во ред.

en: If you plan to use aboot, be careful to leave a free space (2048 sectors is enough)
    at the beginning of the disk
mk: Ако планирате да го користите aboot, внимавајте да оставите празен простор
    (2048 сектори се доволно) на почетокот на дискот

en: If you really think that you know which driver is the right one for your card
    you can pick one in the above list.
    
    The current driver for your "%s" sound card is "%s"
mk: Ако навистина знаете кој е вистинскиот драјвер за вашата картичка
    можете да изберете еден од горната листа.
    
    Тековниот драјвер за вашата "%s" звучна картичка е "%s"

en: If your printer is not listed, choose a compatible (see printer manual) or a similar one.
mk: ако твојот принтер не е во листата, изберете сличен(видете во упатството на принтерот)

en: Importance:
mk: Важност:

en: India
mk: Индија

en: Individual package selection
mk: Подделна селекција на пакети

en: Indonesia
mk: Идонезија

en: Info
mk: Информации

en: Info:
mk: Инфо:

en: Information
mk: Информации

en: Init Message
mk: Init порака

en: Initial tests
mk: Инстални тестови

en: Initrd-size
mk: Initrd-големина

en: Insert a FAT formatted floppy in drive %s
mk: Внесете FAT-форматирана дискета во %s

en: Insert a blank floppy in drive %s
mk: Внесете празна дискета во %s

en: Insert a floppy containing package selection
mk: Внесете дискета што содржи селекција на пакети

en: Insert a floppy in drive
    All data on this floppy will be lost
mk: Ставете дискета во уредот
    Сите податоци на дискетата ќе бидат избришани

en: Insert floppy
mk: Внесете дискета

en: Insert the tape with volume label %s
     in the tape drive device %s
mk: Внесете ја лентата насловена %s
     во лентовниот уред %s

en: Install
mk: Инсталирај

en: Install & convert Fonts
mk: Инсталирај и конвертирај ѓи Фонтовите

en: Install system
mk: Инсталирај го ситемот

en: Install themes
mk: Инсталирање теми

en: Install updates
mk: Инсталирање надградба

en: Install/Upgrade
mk: Инсталирај/Надогради

en: Installation Server Configuration
mk: Конфигурација на Инсталациониот Сервер

en: Installation image directory
mk: Директориум на инсталациона слика

en: Installation of %s failed. The following error occured:
mk: Инсталацијата на %s не успеа. Се појавија следниве грешки:

en: Installation of bootloader failed. The following error occured:
mk: Инсталирањето на подигач не успеа. Се случи следнава грешка:

en: Installing
mk: Инсталирање

en: Installing %s ...
mk: Се инсталира %s ...

en: Installing Foomatic...
mk: Инсталирање на Foomatic...

en: Installing HPOJ package...
mk: Инсталирање на HPOJ пакет...

en: Installing a printing system in the %s security level
mk: Инсталирање принтерки систем во %s сигурното ниво

en: Installing bootloader
mk: Инсталирање на подигачот

en: Installing driver for %s card %s
mk: Инсталирање на драјвер за %s картичката %s

en: Installing package %s
mk: Инсталирање на пакетот %s

en: Installing package %s
    %d%%
mk: Инсталирање на пакетот %s
    %d%%

en: Installing packages...
mk: Инсталирање на пакетите...

en: Interface
mk: Интерфејс

en: Interface "%s"
mk: Интерфејс "%s"

en: Interface %s
mk: Интерфејс %s

en: Interface:
mk: Интерфејс:

en: Internal ISDN card
mk: Интерна ISDN картичка

en: Internet
mk: Интернет

en: Internet Connection Sharing
mk: Делење на Интернет Конекцијата

en: Internet Connection Sharing currently disabled
mk: Делењето на Интернет Конекцијата моментално е оневозможена

en: Internet Connection Sharing is now disabled.
mk: Делењето на интернет конекцијата сега е оневозможено.

en: Internet access
mk: Интернет пристап

en: Internet connection
mk: Интернет врска

en: Internet connection configuration
mk: Конфигурација на Интернет конекција

en: Internet gateway
mk: Интернет gateway

en: Internet station
mk: Интернет

en: Inuktitut
mk: Инуктитут

en: Iran
mk: Иран

en: Iranian
mk: Иранска

en: Iraq
mk: Ирак

en: Ireland
mk: Ирска

en: Is FPU present
mk: FPU

en: Is this an install or an upgrade?
mk: Дали е ова инсталација или надградба?

en: Is this correct?
mk: Дали е ова точно?

en: Is this the correct setting?
mk: Дали се ова точните подесувања?

en: Israeli
mk: Израелски

en: Israeli (Phonetic)
mk: Израелски (фонетски)

en: Italian
mk: Италијански

en: Italy
mk: Италија

en: Jamaica
mk: Јамајка

en: Japan
mk: Јапонија

en: Japan (broadcast)
mk: Јапонија

en: Japan (cable)
mk: Јапонија(кабел)

en: Japanese 106 keys
mk: Јапонска со 106 копчиња

en: Japanese text printing mode
mk: Јапонски режим за печатење текст

en: Jordan
mk: Јордан

en: Joystick
mk: Џојстик

en: Kannada
mk: Канада

en: Kazakhstan
mk: Казахстан

en: Keep the changes?
    The current configuration is:
    
    %s
mk: Да се зачуваат промените?
    Моменталната конфигурација е:
    
    %s

en: Kensington Thinking Mouse with Wheel emulation
mk: Kensington Thinking Mouse со емулација на тркалце

en: Kernel Boot Timeout
mk: Пауза пред подигање на кернел

en: Keyboard
mk: Тастатура

en: Keyboard layout: %s
mk: Тастатурен распоред: %s

en: Kiribati
mk: ����

en: Korea
mk: Кореа

en: Korea (North)
mk: Северна Кореа

en: Korean keyboard
mk: Корејска тастатура

en: Kuwait
mk: Кувајт

en: Kyrgyzstan
mk: Киргистан

en: LAN Configuration
mk: Конфигурација на LAN

en: LAN configuration
mk: LAN конфигурација

en: LAN connection
mk: Локална мрежна (LAN) конекција

en: LDAP Server
mk: LDAP server

en: LILO with graphical menu
mk: LILO со графичко мени

en: LILO with text menu
mk: LILO со текстуално мени

en: LILO/grub Installation
mk: Инсталација на LILO/grub

en: LOCAL
mk: ЛОКАЛНО

en: LPD server "%s", printer "%s"
mk: LPD сервер "%s", принтер "%s"

en: LVM name?
mk: LVM име?

en: LVM-disks %s
mk: LVM-дискови %s

en: Label
mk: Ознака

en: Language
mk: ��

en: Laos
mk: Лаос

en: Laotian
mk: Лаотска

en: Latin American
mk: Латино-американски

en: Latvia
mk: Латвија

en: Latvian
mk: Латвиски

en: Launch the ALSA (Advanced Linux Sound Architecture) sound system
mk: Го лансира ALSA (Advanced Linux Sound Architecture) звучниот систем.

en: Launch the graphical environment when your system starts
mk: Вклучување на графичката околина по подигање на системот

en: Launch userdrake
mk: Лансирај userdrake

en: Leaving in %d seconds
mk: Напушта за %d секунди

en: Lebanon
mk: Либан

en: Left "Windows" key
mk: Левото "Windows"-копче

en: Let me pick any driver
mk: Дозволи ми да изберам било кој уред

en: Level %s
mk: Ниво %s

en: Lexmark inkjet configuration
mk: Конфигурација на Lexmark inkjet

en: Libya
mk: Либија

en: License
mk: Лиценца

en: License agreement
mk: Лиценцен договор

en: Liechtenstein
mk: Лихтенштајн

en: Linux
mk: Линукс

en: Linux Virtual Server, used to build a high-performance and highly
    available server.
mk: Линукс Виртуален Сервер, се користи за да се изгради високо достапен сервер со високи перформанси.

en: List of data corrupted:
mk: Листа на оштетени податоци:

en: List of data to restore:
mk: Листа на податоци за повраќање:

en: List users on display managers (kdm and gdm)
mk: Листа на корисници на дисплеј менаџерот (kdm и gdm)

en: Lithuania
mk: Литванија

en: Lithuanian "number row" QWERTY
mk: Литванска QWERTY "бројки"

en: Lithuanian "phonetic" QWERTY
mk: Литванска QWERTY "фонетска"

en: Lithuanian AZERTY (new)
mk: Литвански AZERTY (нова)

en: Lithuanian AZERTY (old)
mk: Литванска AZERTY (стара)

en: Load from floppy
mk: Вчитај од дискета

en: Load the drivers for your usb devices.
mk: Подиги ги драјверите за вашиот usb уред.

en: Load/Save on floppy
mk: Вчитај/зачувај од/на дискета

en: Loading from floppy
mk: Вчитување од дискета

en: Loading module %s failed.
    Do you want to try again with other parameters?
mk: Вчитувањето на модулот %s е неуспешно.
    Дали сакате да се обидете со други параметри?

en: Loading printer configuration... Please wait
mk: Вчитување на конфигурацијата на принтерот... Молам почекајте

en: Local Printer
mk: Локален Печатач

en: Local Printers
mk: Локалени Притнери

en: Local files
mk: Локални датотеки

en: Local measure
mk: Локални мерења

en: Local network(s)
mk: Локалнa Мрежа(и)

en: Local printer
mk: Локален принтер

en: Location
mk: Локација

en: Location of auto_install.cfg file
mk: Локацијата на auto_install.cfg датотеката

en: Location on the bus
mk: Локација на магистралата

en: Logical volume name
mk: Име на логичка партиција

en: Login ID
mk: Логин идент.

en: Logitech Mouse (serial, old C7 type)
mk: Logitech Mouse (сериски, стар C7)

en: Looking at packages already installed...
mk: Барање пакети што се веќе инсталирањен...

en: Looking for available packages and rebuilding rpm database...
mk: Барање достапни пакети и повторно градење на rpm базата...

en: Looking for available packages...
mk: Барање достапни пакети...

en: Loopback file name:
mk: Loopback датотека:

en: Loopback file name: %s
mk: Loopback датотека: %s

en: Loopback file(s):
       %s
mk: Loopback датотека(и):
       %s

en: Luxembourg
mk: Луксембург

en: MOVE YOUR WHEEL!
mk: ДВИЖЕТЕ ГО ТРКАЛЦЕТО!

en: Macedonia
mk: Македонија

en: Macedonian
mk: Македонска

en: Madagascar
mk: Магадаскар

en: Mail
mk: Пошта

en: Mail Server
mk: E-mail сервер

en: Mail alert
mk: Поштенски аларм

en: Mail alert configuration
mk: Конфигурирање на известување за пошта

en: Making printer port available for CUPS...
mk: Правам печатарската порта да биде достапна за CUPS...

en: Malawi
mk: Малави

en: Malaysia
mk: Малезија

en: Mali
mk: Мали

en: Malta
mk: Малта

en: Maltese (UK)
mk: Малтешка (UK)

en: Maltese (US)
mk: Малтешка (US)

en: Mandatory package %s is missing
mk: Неопходниот пакет %s недостига

en: Mandrake Bug Report Tool
mk: Mandrake Bug Report алатка

en: Mandrakelinux Installation %s
mk: Mandrakelinux Инсталација %s

en: Mandrakelinux can support multiple languages. Select
    the languages you would like to install. They will be available
    when your installation is complete and you restart your system.
mk: Мандрак Линукс подджува повеќејазичност. Изберете
    ги јазиците што сакате да се инсталираат. Тие ќе бидат
    достапни кога инсталацијата ќе заврши и ќе го 
    рестартирате системот.

en: Marshall Islands
mk: Маршалски Острови

en: Martinique
mk: Мартиник

en: Matching
mk: Совпаѓам

en: Mauritania
mk: Мауританија

en: Mauritius
mk: Маурициус

en: Mayotte
mk: Мајот

en: Media class
mk: Класа на медиумот

en: Mexico
mk: Мексико

en: Micronesia
mk: Микронезија

en: Minimal install
mk: Минимална инсталација

en: Model
mk: Модел

en: Model stepping
mk: Групно Моделирање

en: Modem
mk: Модем

en: Modify
mk: Промени

en: Modify RAID
mk: Измени RAID

en: Modify printer configuration
mk: Измени ја принтерската конфигурација

en: Module
mk: Модул

en: Module name
mk: Име на Модулот

en: Module options:
mk: Модул-опции:

en: Moldova
mk: Молдавија

en: Monaco
mk: Монако

en: Mongolia
mk: Монголија

en: Mongolian (cyrillic)
mk: Монглоска (кирилична)

en: Monitor
mk: Монитор

en: Monitor HorizSync: %s
mk: Монитор хоризонтално: %s

en: Monitor VertRefresh: %s
mk: Монитор вертикално: %s

en: Monitor: %s
mk: Монитор: %s

en: Month
mk: Месец

en: Montserrat
mk: Монсерат

en: More
mk: Повеќе

en: More Options
mk: Повеќе Опции

en: Morocco
mk: Мароко

en: Most of these values were extracted
    from your running system.
    You can modify as needed.
mk: Повеќето од овие вредности биле екстрахирани
    од вашиот подигнат систем.
    Можете да ги промените по потреба.

en: Mount
mk: Монтирај

en: Mount options
mk: Опции за монтирање

en: Mount point
mk: Точка на монтирање

en: Mount point:
mk: Точка на монтирање:

en: Mount points must begin with a leading /
mk: Точките на монтирање мора да почнуваат со префикс /

en: Mount points should contain only alphanumerical characters
mk: Точките на монтирање треба да содржат само алфанумерички карактери

en: Mount the file system read-only.
mk: Монтирањето на системската датотека е само за читање.

en: Mounted
mk: Монтирано

en: Mounting partition %s
mk: Монтирање на партицијата %s

en: Mounts and unmounts all Network File System (NFS), SMB (Lan
    Manager/Windows), and NCP (NetWare) mount points.
mk: Ги монтира и одмонтира сите Network File System (NFS), SMB (Менаџер
    на локалната мрежа/Windows), и NCP (NetWare) монтирачките точки.

en: Mouse
mk: Глушец

en: Mouse Port
mk: Порта за глушецот

en: Mouse device: %s
mk: Уред за глушецот: %s

en: Mouse test
mk: Тест на Глушецот

en: Mouse type: %s
mk: Тип на глушец: %s

en: Move
mk: Премести

en: Move files to the new partition
mk: Премести ги датотеките на новата партиција

en: Moving
mk: Преместувам

en: Moving files to the new partition
mk: Преместување на датотеките на новата партиција

en: Moving partition...
mk: Преместување на партиција...

en: Mozambique
mk: Мозамбик

en: Multi-function device on HP JetDirect
mk: Повеќефункциски уред на HP JetDirect

en: Multi-function device on parallel port #%s
mk: Mулти-функционален уред на паралелна порта #%s

en: Multi-head configuration
mk: Multi-head конфигурација

en: Multisession CD
mk: CD со повеќе сесии

en: Myanmar (Burmese)
mk: Бурманска (Мјанмар)

en: NCP queue name missing!
mk: Недостига името на NCP редицата!

en: NCP server name missing!
mk: Недостасува името на NCP сервер!

en: NIS Domain
mk: NIS Домен

en: NIS Server
mk: NIS сервер

en: NONE
mk: ПРАЗНО

en: NOTE: Depending on the printer model and the printing system up to %d MB of additional software will be installed.
mk: ЗАБЕЛЕШКА: Во зависност од моделот на принтерот и на принтерскиот систем, ќе биде инсталиран дополнителен софтвер до %d MB.

en: NTP Server
mk: NTP сервер

en: Name
mk: Име

en: Name Servers:
mk: Name сервери:

en: Name/IP address of host:
mk: Име/IP адреса на хост:

en: Name:
mk: Име:

en: Name:
mk: Име:

en: Namibia
mk: Намбиа

en: Nauru
mk: Науру

en: Need hostname, username and password!
mk: Се бара име на хост, корисничко име и лозинка!

en: Nepal
mk: непал

en: Net Boot Images
mk: Мрежно подигачки слики

en: Net Method:
mk: Мрежен Метод:

en: NetWare Printer Options
mk: NetWare Опции за Печатач

en: Netherlands
mk: Холандија

en: Netmask
mk: НЕТМаска

en: Network
mk: Мрежа

en: Network Configuration
mk: Конфигурација на мрежа

en: Network Hotplugging
mk: Мрежен Hotplugging

en: Network Monitoring
mk: Преглед на Мрежа

en: Network Options
mk: Мрежни опции

en: Network configuration (%d adapters)
mk: Конфигурација на Мрежа (%d адаптери)

en: Network functionality not configured
mk: Мрежната функционалност не е подесена

en: Network interface
mk: Мрежен Интерфејс

en: Network interface already configured
mk: Мрежата е веќе конфигурирана

en: Network printer "%s", port %s
mk: Мрежен принтер "%s", порт %s

en: Network printer (TCP/Socket)
mk: Мрежен Принтер (TCP/Socket)

en: New
mk: Ново

en: New Caledonia
mk: Нова Каледонија

en: New devfs device
mk: Нов devfs уред

en: New printer name
mk: Ново име на принтерот

en: New size in MB:
mk: Нова големина во МБ:

en: Newzealand
mk: Нов Зеланд

en: Next
mk: Следно

en: Nicaragua
mk: Никарагва

en: Nigeria
mk: Нигериа

en: No
mk: Не

en: No CD device defined!
mk: Не е дефиниран CD-уред!

en: No CD or DVD image found, please copy the installation program and rpm files.
mk: Нема CD или DVD, Ве молиме копирајтеја инсталационата програма и rpm датотеките.

en: No Mask
mk: Без маска

en: No NIC selected!
mk: Не не е избран NIC!

en: No TV Card detected!
mk: Не е детектирана ТВ картичка!

en: No alternative driver
mk: Нема алтернативен драјвер

en: No browser is installed on your system, Please install one if you want to browse the help system
mk: Немате инсталирано пребарувач на Вашиот комјутер,Ве молиме инсталирајте еден ако сакате да пребарате помош за системот

en: No changes to backup!
mk: Нема промени на бакапот!

en: No configuration, please click Wizard or Advanced.
mk: Нема конфигурација, ве молиме кликнете на Волшебник или Напредно.

en: No ethernet network adapter has been detected on your system.
    I cannot set up this connection type.
mk: На Вашиот систем не е детектиран мрежен етернет адаптер.
    Не моќам да го поставам овој вид на конекција.

en: No floppy drive available
mk: Нема достапен дискетен уред

en: No floppy drive available!
mk: Не е достапен floppy уред!

en: No free space for 1MB bootstrap! Install will continue, but to boot your system, you'll need to create the bootstrap partition in DiskDrake
mk: Нема слободен простор за bootstrap од 1МБ! Инсталацијата ќе продолжи, но за да го подигнете Вашиот систем, ќе треба да креирате bootstrap партиција во DiskDrake

en: No hard drives found
mk: Не се најдени тврди дискови

en: No known driver
mk: Нема познат драјвер

en: No local printer found! To manually install a printer enter a device name/file name in the input line (Parallel Ports: /dev/lp0, /dev/lp1, ..., equivalent to LPT1:, LPT2:, ..., 1st USB printer: /dev/usb/lp0, 2nd USB printer: /dev/usb/lp1, ...).
mk: Не е пронајден локален принтер! За да инсталирате рачно принтер внесете име на уредот/име на датотеката во влезната линија(Паралелни Порти: /dev/lp0, /dev/lp1, ..., е исто како и LPT1:, LPT2:, ..., 1-ви USB принтер: /dev/usb/lp0, 2-ри USB принтер: /dev/usb/lp1, ...).

en: No mouse
mk: Нема глушец

en: No network card
mk: Нема мрежна картичка

en: No open source driver
mk: Нема познат драјвер со отворен код

en: No partition available
mk: Нема достапна партиција

en: No password
mk: Без лозинка

en: No password aging for
mk: Нема стареење на лозинка за

en: No password prompt on %s at port %s
mk: Немаше прашање за лозинка на %s на порт %s

en: No printer
mk: Нема принтер

en: No sharing
mk: Без споделување (sharing)

en: No sound card detected. Try "harddrake" after installation
mk: Не е детектирана звучна картичка. Обидете се со "harddrake" по инсталацијата

en: No, I don't want autologin
mk: Не, не сакам авто-најавување

en: None
mk: Ниедно

en: Norfolk Island
mk: Норфолк Остров

en: Northern Mariana Islands
mk: Западно Маријански Острови

en: Norway
mk: Норвешка

en: Norwegian
mk: Норвешка

en: Not connected
mk: Не е поврзан

en: Not enough free space for auto-allocating
mk: Нема доволно слободен простор за авто-алоцирање

en: Not enough free space to allocate new partitions
mk: Нема доволно слободен простор за алоцирање на нови партиции

en: Not enough partitions for RAID level %d
mk: Нема доволно партиции за RAID ниво %d

en: Not enough swap space to fulfill installation, please add some
mk: Нема доволно swap простор за завршување на инсталацијата; додадете малку

en: Not erasable media!
mk: Нема медиум што може да се брише!

en: Not formatted
mk: Неформатирана

en: Not installed
mk: Не е инсталиран

en: Not the correct tape label. Tape is labelled %s.
mk: Не точната ознака на лентата. Лентата е означена %s.

en: Nothing to do
mk: Не прави ништо

en: Notice
mk: Забелешка

en: November
mk: ноември

en: Number of buttons
mk: Број на копчиња

en: Number of capture buffers:
mk: Број на бафери за capture:

en: OK
mk: Во ред

en: OK to restore the other files.
mk: Во ред е да се повратат другите датотеки.

en: OKI winprinter configuration
mk: OKI принтер конфигурација

en: Ok
mk: Во ред

en: Old device file
mk: Стара датотека на уред

en: Oman
mk: Оман

en: On CUPS server "%s"
mk: На CUPS сервер "%s"

en: On Floppy
mk: На дискета

en: Once you've selected a device, you'll be able to see the device information in fields displayed on the right frame ("Information")
mk: Ако селектирате некој уред, можете да ги видите информациите за него прикажани во десната рамка ("Информации")

en: Open Firmware Delay
mk: Open Firmware пауза

en: Option %s must be a number!
mk: Опцијата %s мора да е број!

en: Option %s must be an integer number!
mk: Опцијата %s мора да биде цел број!

en: Option ``Restrict command line options'' is of no use without a password
mk: Опцијата "Рестрикција на командна линија" е бесполезна без лозинка

en: Options
mk: Опции

en: Options: %s
mk: Опции: %s

en: Other
mk: Друго

en: Other Media
mk: Друг медиум

en: Other OS (MacOS...)
mk: Друг OS (MacOS...)

en: Other OS (SunOS...)
mk: Друг OS (SunOS...)

en: Other OS (windows...)
mk: Друг OS (windows...)

en: Other ports
mk: Други порти

en: PLL setting:
mk: PLL поставка:

en: POP and IMAP Server
mk: POP и IMAP сервер

en: Package Group Selection
mk: Групна селекција на пакети

en: Package not installed
mk: Пакетот не е инсталиран

en: Package selection
mk: Селекција на пакети

en: Package:
mk: Пакет:

en: Pakistan
mk: Пакистан

en: Palau
mk: Палау

en: Palestine
mk: Палестина

en: Panama
mk: Панама

en: Papua New Guinea
mk: Папа Нова Гвинеја

en: Paraguay
mk: Парагвај

en: Parameters
mk: Параметри

en: Paranoid
mk: Параноично

en: Partition booted by default
        (for MS-DOS boot, not for lilo)
mk: Партицијата што прва се подига
        (за MS-DOS, не за lilo)

en: Partition table of drive %s is going to be written to disk!
mk: Партициската табела на дискот %s ќе биде запишана на дискот!

en: Partition table type: %s
mk: Тип на партициска табела: %s

en: Partitioning failed: %s
mk: Партицирањето не успеа: %s

en: Password
mk: Лозинка

en: Password (again)
mk: Лозинка (повторно)

en: Password minimum length and number of digits and upcase letters
mk: Минимална должина на лозинка и број на цифри и големи букви

en: Password required
mk: Лозинка се бара

en: Passwords are now enabled, but use as a networked computer is still not recommended.
mk: Лозинките се сега овозможени, но да се користење како мрежен компјутер сеуште не се препорачува.

en: Path
mk: Пат

en: Path or Module required
mk: Потребно е Патека или Модул

en: Path selection
mk: Бирање на патека

en: Periodic Checks
mk: Периоднични Проверки

en: Permission problem accessing CD.
mk: Проблем со дозволата за пристап до CD.

en: Permissions
mk: Дозоли

en: Peru
mk: Перу

en: Philippines
mk: Филипини

en: Phone number
mk: Телефонски број

en: Photo memory card access on your HP multi-function device
mk: Пристап до апартските мемориски картички на HP повеќе-функциски уред

en: Pipe into command
mk: Смести во команда

en: Please Wait... Applying the configuration
mk: Почекајте... Примена на конфигурацијата

en: Please check all users that you want to include in your backup.
mk: Ве молиме одберете ги сите корисници кои сакате да ги вклучите во Вашиот бекап.

en: Please choose a language to use.
mk: Изберете јазик.

en: Please choose for each step whether it will replay like your install, or it will be manual
mk: Ве молиме изберете за дали секој чекор ќе се повторува вашата инсталација или ќе биде рачно

en: Please choose load or save package selection on floppy.
    The format is the same as auto_install generated floppies.
mk: Изберете дали да ја вчитате или зачувате селекцијата на
    пакети на дискета. Форматот е ист како за дискети генерирани
    од auto_install.

en: Please choose the desired security level
mk: Изберете безбедносно ниво

en: Please choose the first number of the 10-range you wish to edit,
    or just hit Enter to proceed.
    Your choice?
mk: Изберете го првиот број од рангот од 10, кој сакате да го уредите,
    или едноставно притиснете Ентер за понатаму.
    Вашиот избор?

en: Please choose the port that your printer is connected to or enter a device name/file name in the input line
mk: Ве молиме изберете порта на која е приклучен вашиот принтер или внесете име на уред/име на датотека во линијата за внес

en: Please choose the port that your printer is connected to.
mk: Ве молиме изберете го портот на кој е поврзан вашиот принтер.

en: Please choose the printer to which the print jobs should go or enter a device name/file name in the input line
mk: Ве молиме изберете го принтерот на кој што треба да се зададат принтерските задачи или внесете име на уредот/име на датотеката во влезната линија

en: Please choose the printer you want to set up. The configuration of the printer will work fully automatically. If your printer was not correctly detected or if you prefer a customized printer configuration, turn on "Manual configuration".
mk: Ве молиме изберете го принтерот кој сакате да го подесите. Конфигурацијата на принтерот ќе работи целосно автоматски. Ако вашиот принтер не е правилно пронајден или пак преферирате сопствена конфигурација на принтерот, вклучете"Рачна конфигурација".

en: Please choose what network adapter will be connected to your Local Area Network.
mk: Ве молиме изберете која мрежна картичка ќе биде поврзана на твојата Локална Мрежа.

en: Please choose where you want to backup
mk: Ве молиме изберете каде сакате да зачувате

en: Please choose which network adapter you want to use to connect to Internet.
mk: Изберете мрежен адаптер за поврзување на Интернет

en: Please choose which serial port your modem is connected to.
mk: Изберете на која сериска порта е поврзан Вашиот модем.

en: Please choose which serial port your mouse is connected to.
mk: Ве молиме изберете на која сериска порта е поврзан вашиот глушец.

en: Please choose your country.
mk: Ве молам изберете ја вашата земја.

en: Please choose your keyboard layout.
mk: Изберете распоред на тастатура.

en: Please choose your mouse type.
mk: Ве молиме изберете го типот на глушецот.

en: Please choose your type of mouse.
mk: Ве молиме изберете го вашиот тип на глушец.

en: Please click on a partition
mk: Кликнете на партиција

en: Please enter the IP configuration for this machine.
    Each item should be entered as an IP address in dotted-decimal
    notation (for example, 1.2.3.4).
mk: Ве молам внесете ја IP конфигурацијата за оваа машина.
    Секој елемент треба да е внесен како IP адреса во точкасто-децимално
    означување (на пример, 1.2.3.4).

en: Please enter the WebDAV server URL
mk: Внесете го WebDAV серверското URL

en: Please enter the name of the interface connected to the internet.
    
    Examples:
    		ppp+ for modem or DSL connections, 
    		eth0, or eth1 for cable connection, 
    		ippp+ for a isdn connection.
mk: Ве молиме внесете го името на интерфејсот за поврзување на Интернет
    
    На пример:
    		ppp+ за модем или DSL конекција, 
    		eth0, или eth1 за кабелска конекција, 
    		ippp+ за ISDN конекција.

en: Please enter your email address below
mk: Ве молиме внесете ја вашата email адреса подоле

en: Please enter your username, password and domain name to access this host.
mk: Внесете го Вашето корисничко име, лозинка и име на домен за пристап.

en: Please give a user name
mk: Внесете корисничко име

en: Please indicate where the auto_install.cfg file is located.
    
    Leave it blank if you do not want to set up automatic installation mode.
mk: Ве молиме кажете каде е сместен auto_install.cfg 
    
    Оставете празно ако не сакате да подесите автоматска инсталација.

en: Please indicate where the installation image will be available.
    
    If you do not have an existing directory, please copy the CD or DVD contents.
mk: Ве молиме покажете каде е достапна инсталацијата.
    
    Ако немате веќе постоечки директориум, Ве молиме коприрајте ги  CD или DVD contents.

en: Please insert floppy disk:
mk: Ве молиме внесете floppy дискета:

en: Please insert the Boot floppy used in drive %s
mk: Внесете ја boot-дискетата во %s

en: Please insert the Update Modules floppy in drive %s
mk: Внесете ја дискетата со модули за надградба во %s

en: Please log out and then use Ctrl-Alt-BackSpace
mk: Одлогирајте се и тогаш натиснете Ctrl-Alt-BackSpace

en: Please make a backup of your data first
mk: Ве молиме прво да направите бекап на Вашите податоци

en: Please select data to backup...
mk: Ве молиме изберете податоци за бекап...

en: Please select data to restore...
mk: Ве молиме изберете ги податоците за враќање...

en: Please select the correct port. For example, the "COM1" port under
    Windows is named "ttyS0" under GNU/Linux.
mk: Изберете ја вистинската порта. На пример, портата "COM1" под Windows
    се вика "ttyS0" под GNU/Linux.

en: Please test the mouse
mk: Тестирајте го глушецот

en: Please try again
mk: Обидете се повторно

en: Please wait
mk: Ве молиме, почекајте

en: Please wait, preparing installation...
mk: Почекајте, подготовка за инсталирање...

en: Please wait, setting security level...
mk: Ве молиме почекајте, се сетира сигурносното ниво...

en: Please wait, setting security options...
mk: Ве молиме почекајте, се подесуваат сигурносните опции...

en: Please, choose your keyboard layout.
mk: Ве молиме, изберете ја вашата тастатура.

en: Plug'n Play probing failed. Please select the correct monitor
mk: Пробата на Plug'n Play е неуспешна. Ве молиме изберете го правилниот монитор

en: Poland
mk: Полска

en: Polish
mk: Полска

en: Polish (qwerty layout)
mk: Полска (qwerty распоред)

en: Polish (qwertz layout)
mk: Полска (qwertz распоред)

en: Poor
mk: Сиромашно

en: Port: %s
mk: Порта: %s

en: Portuguese
mk: Португалска

en: Post Install
mk: Постинсталација

en: Post Uninstall
mk: Пост деинсталација

en: Post-install configuration
mk: Пост-инсталациона конфигурација

en: Postfix Mail Server
mk: Postfix E-mail сервер

en: Postfix is a Mail Transport Agent, which is the program that moves mail from one machine to another.
mk: Postfix е Mail Transport Agent, а тоа е програма што ја пренесува поштата од една машина на друга.

en: Potential LAN address conflict found in current config of %s!
mk: Потенцијален конфликт во LAN адресата е најден во сегашната конфигурација на %s!

en: Precise RAM size if needed (found %d MB)
mk: Точното количество РАМ, ако е потребно (пронајдени се %d МБ)

en: Preference:
mk: Претпочитано:

en: Preparing bootloader...
mk: Подговтвување на подигачот...

en: Preparing installation
mk: Подготовка за инсталацијата

en: Preparing printer database...
mk: Подготовка на базата на податоци за принтерот...

en: Previous
mk: Претходно

en: Print
mk: Печати

en: Print Queue Name
mk: Печати ги имињата во Редицата

en: Print option list
mk: Печати листа со опции

en: Printer
mk: Принтер

en: Printer "%s" on SMB/Windows server "%s"
mk: Принтер "%s" на SMB/Windows сервер "%s"

en: Printer "%s" on server "%s"
mk: Принтер "%s" на сервер "%s"

en: Printer Device URI
mk: Уред за Печатење URI

en: Printer Name
mk: Име на принтер

en: Printer default settings
mk: Стандардни Подесувања на Печатачот

en: Printer host name or IP missing!
mk: Име на принтерки хост или IP недостасуваат!

en: Printer manufacturer, model
mk: Производител на принтерот, модел

en: Printer name, description, location
mk: Име на принтерот, опис, локација

en: Printer on SMB/Windows 95/98/NT server
mk: Печатач на SMB/Windows 95/98/NT сервер

en: Printer on parallel port #%s
mk: Печатач на паралелна порта #%s

en: Printer on remote CUPS server
mk: Печатач на оддалечен CUPS сервер

en: Printerdrake has compared the model name resulting from the printer auto-detection with the models listed in its printer database to find the best match. This choice can be wrong, especially when your printer is not listed at all in the database. So check whether the choice is correct and click "The model is correct" if so and if not, click "Select model manually" so that you can choose your printer model manually on the next screen.
    
    For your printer Printerdrake has found:
    
    %s
mk: Printerdrake го спореди името на моделот како резултат на принтерската авто-детекција со моделите излистани во принтерската база на податоци за да го пронајде оној најмногу што одговара. Изборот може да е погрешен, посебно кога вашиот принтер не е воопшто излистан во базата на податоци. Затоа проверете дали изборот е точен, и ако е така притиснете "Моделот е точен". Во спротивно притиснете "Изберете го моделот рачно" за да можете рачно да го изберете моделот на принтерот на наредниот екран.
    
    За вашиот принтер Printerdrake пронајде:
    
    %s

en: Printing
mk: Печатење

en: Printing on the printer "%s"
mk: Печатење на принтерот "%s"

en: Printing test page(s)...
mk: Печатење на тест страна(и)...

en: Printing/Photo Card Access on "%s"
mk: Печатачка/Фотографска Пристап-картичка  на "%s"

en: Problems installing package %s
mk: Проблеми при инсталација на пакетот %s

en: Problems occured during configuration.
    Test your connection via net_monitor or mcc. If your connection doesn't work, you might want to relaunch the configuration.
mk: Се случија проблеми за време на конфигурацијата.
    Тестирајте ја вашата конекција преку net_monitor или mcc. Ако вашата конекција не работи, можеби ќе сакате повторно да го отпочнете конфигурирањето.

en: Processor ID
mk: Процесорски ID

en: Processors
mk: Процесори

en: ProgressBar color selection
mk: избор на боја на ProgressBar

en: Property
mk: Својство

en: Protocol for the rest of the world
mk: Протокол за остатокот на Светот

en: Protocol for the rest of the world
    No D-Channel (leased lines)
mk: Протокол за остатокот на Светот
    Без D-канал (закупени линии)

en: Provider name (ex provider.net)
mk: Име на провајдерот (пр. provajder.net)

en: Provider phone number
mk: Телефонски број на Провајдерот

en: Proxies configuration
mk: Конфигурација на proxy северите

en: Proxy should be http://...
mk: Проксито треба да биде од облик http://....

en: Qatar
mk: Катар

en: Quit
mk: Излез

en: Quit without saving
mk: Напушти без зачувување

en: Quit without writing the partition table?
mk: Напушти без запишување на партициската табела?

en: RAID-disks %s
mk: RAID-дискови %s

en: Radio support:
mk: Радио поддршка:

en: Re-generating list of configured scanners ...
mk: Регенерирање на листа на подесени скенери ...

en: Re-submit
mk: Пре-прати

en: Read
mk: Читај

en: Read carefully!
mk: Внимателно прочитајте!

en: Read-only
mk: Само за читање

en: Reading printer data...
mk: Читање принтерските податоци...

en: Reading printer database...
mk: Читање на базата на принтерот...

en: Real name
mk: Вистинско име

en: Reboot by the console user
mk: Рестарт од конзолниот корисник

en: Refresh printer list (to display all available remote CUPS printers)
mk: Освежи ја листата на принтери (да се прикажат сите достапни CUPS принтери)

en: Refuse
mk: Одбиј

en: Release:
mk: Серија:

en: Reload partition table
mk: Превчитај партициска табела

en: Remember this password
mk: Запамти ја лозинката

en: Remote CUPS server
mk: Далечински CUPS сервер

en: Remote host name missing!
mk: Недостасува името на локалениот хост!

en: Remote lpd Printer Options
mk: Опции за Нелокален lpd Печатач

en: Remote printer
mk: Оддалечен принтер

en: Remote printer name missing!
mk: Недостига име на оддалечен принтер!

en: Removable media automounting
mk: Автомонтирање на отстранливи медиуми

en: Remove Selected
mk: Отстрани ги избраните

en: Remove Windows
mk: Отстрани го Windows

en: Remove Windows(TM)
mk: Отстрани го Windows(TM)

en: Remove a module
mk: Отстрани модул

en: Remove from LVM
mk: Отстрани од LVM

en: Remove from RAID
mk: Отстрани од RAID

en: Remove printer
mk: Отстрани принтер

en: Remove selected host/network
mk: Отстрани го избраниот хост/мрежа

en: Remove selected server
mk: Отстрани го избраниот сервер

en: Remove the logical volumes first
mk: Отстрани ги прво логичките партиции

en: Remove the loopback file?
mk: Отстранување на loopback датотеката?

en: Remove this printer from Star Office/OpenOffice.org/GIMP
mk: Отстрани го овој принтер од Star Office/OpenOffice.org/GIMP

en: Remove user directories before restore.
mk: Отстрани ги корисничките директориуми пред повратувањето.

en: Removing %s
mk: Отстранување на %s

en: Removing %s ...
mk: Отстранување на %s ...

en: Removing old printer "%s"...
mk: Отстранување на стариот принтер "%s"...

en: Removing printer "%s"...
mk: Отстранување на принтер "%s"...

en: Replay
mk: Реприза

en: Report
mk: Извештај

en: Report check result by mail
mk: Резултатите од проверките на маил

en: Report check result to syslog
mk: Извести за резултатите од проверката во syslog

en: Report unowned files
mk: Пријави непознати датотеки

en: Reports check result to tty
mk: Ги известува проверените резулатати на tty

en: Rescue partition table
mk: Спасувај партициска табела

en: Reselect correct fonts
mk: Повторно ги селектирај точните фонтови

en: Resize
mk: Големина

en: Resizing
mk: Менување големина

en: Resizing Windows partition
mk: Зголемување/намалување на Windows партиција

en: Resolution
mk: Резолуција

en: Resolution: %s
mk: Резолуција: %s

en: Resolutions
mk: Резолуции

en: Restarting printing system...
mk: Рестартирање на печатечкиот систем...

en: Restore
mk: Поврати

en: Restore Failed...
mk: Враќањето не успеа...

en: Restore From CD
mk: Поврати од CD

en: Restore From Catalog
mk: Врати Од Каталог

en: Restore From Tape
mk: Врати Од Лента

en: Restore Other
mk: Поврати друг

en: Restore Users
mk: Поврати корисници

en: Restore Via Network Protocol: %s
mk: Поврати преку мрежен протокол:%s

en: Restore partition table
mk: Врати партициска табела

en: Restore system
mk: Врати го системот

en: Restrict command line options
mk: Рестрикција на командна линија

en: Reunion
mk: Ресоединување

en: Right "Windows" key
mk: Десното "Windows"-копче

en: Right Alt key
mk: Десното Alt копче

en: Right Control key
mk: Десното Ctrl копче

en: Right Shift key
mk: Десното Shift копче

en: Romania
mk: Романија

en: Romanian (qwerty)
mk: Романска (qwerty)

en: Romanian (qwertz)
mk: Романска (qwertz)

en: Root partition size in MB:
mk: Root партиција големина во во МБ:

en: Run "sndconfig" after installation to configure your sound card
mk: За да ја конфигурирате картичката, по инсталацијата извршете "sndconfig"

en: Run chkrootkit checks
mk: Вклучи ги chkrootkit проверките

en: Run config tool
mk: Алатка за конфугурација

en: Run some checks against the rpm database
mk: Изврши неколку проверки врз rpm базата на податоци

en: Run the daily security checks
mk: Вклучи ги дневните сигурносни проверки

en: Russian
mk: Руска

en: Russian (Phonetic)
mk: Руски (Фонетски)

en: Rwanda
mk: Руанда

en: SCSI controllers
mk: SCSI контролери

en: SECURITY WARNING!
mk: СИГУРНОСНО ВНИМАНИЕ!

en: SILO Installation
mk: Инсталација на SILO

en: SMB server IP
mk: IP на SBM сервер

en: SMB server host
mk: SMB компјутерски сервер

en: SMBus controllers
mk: SMBus контролери

en: SSH Server
mk: SSH Сервер

en: Sagem (using pppoa) usb
mk: Sagem (користи pppoa) usb

en: Saint Lucia
mk: Света Луција

en: Saint Pierre and Miquelon
mk: Свети Петар и Микелон

en: Saint Vincent and the Grenadines
mk: Свети Винсент

en: Samoa
mk: Самоа

en: San Marino
mk: Сан Марино

en: Saudi Arabia
mk: Саудиска Арабија

en: Save on floppy
mk: Зачувај на дискета

en: Save packages selection
mk: Зачувување на селекцијата пакети

en: Save partition table
mk: Зачувај партициска табела

en: Save theme
mk: Зачувај Тема

en: Saves and restores system entropy pool for higher quality random
    number generation.
mk: Ја зачувува и повратува ентропската системска резерва за поголем квалитет
    на случајно генерирање броеви.

en: Scanner
mk: Скенер

en: Scanner sharing
mk: Делење на Скенер

en: Scanner sharing to hosts:
mk: Скенер делен со хост:

en: Scanning for TV channels in progress ...
mk: Скенирање ТВ канали во тек...

en: Scanning network...
mk: Скенирам мрежа...

en: Scanning on your HP multi-function device
mk: Се скенира твојот НР повеќе-функциски уред

en: Scanning partitions to find mount points
mk: Скенирање на партиции за да се најдат точки на монтирање

en: Screenshots will be available after install in %s
mk: Екранските снимки ќе бидат достапни по инсталацијата во %s

en: Script-based
mk: Со скрипта

en: Search Backups
mk: Барај бекапи

en: Search for files to restore
mk: Барај кои датотеки да се повратат

en: Search for new scanners
mk: Барај нови скенери

en: Search installed fonts
mk: Пребарај инсталирани фонтови

en: Search servers
mk: Барај сервери

en: Searching for configured scanners ...
mk: Барање на конфигурирани скенери ...

en: Second DNS Server (optional)
mk: Втор DNS Сервер (ако треба)

en: Sector
mk: Сектор

en: Security
mk: Безбедност

en: Security Administrator (login or email)
mk: Безбедносен администратор (логин или e-mail)

en: Security Level:
mk: Безбедносно Ниво:

en: Security level
mk: Сигурносно ниво

en: See hardware info
mk: Видете ги информациите за хардверот

en: Select Printer Connection
mk: Избери поврзување на принтер

en: Select a device !
mk: Избери уред!

en: Select file
mk: Избор на датотека

en: Select installation class
mk: Избери инсталациона класа

en: Select the files or directories and click on 'OK'
mk: Избери ги датотеките или директориумите и натисни на 'ОК'

en: Select the font file or directory and click on 'Add'
mk: Изберете ја фонт датотеката или директориум и кликнете на 'Додади'

en: Select the memory size of your graphics card
mk: Изберете големина за меморијата на Вашата графичка картичка

en: Select your provider.
    If it isn't listed, choose Unlisted.
mk: Изберете го Вашиот провајдер.
    Ако не е во листете, изберете Неизлистан.

en: Selected All
mk: Слектирани сите

en: Selected size is larger than available space
mk: Избраната големина е поголема од слободниот простор

en: Sending files by FTP
mk: Се испраќаат датотеките преку FTP

en: Sending files...
mk: Праќа датотеки...

en: Senegal
mk: Сенегал

en: Serbian (cyrillic)
mk: Српска (кирилица)

en: Server
mk: Сервер

en: Server:
mk: Сервер:

en: Services
mk: Сервиси

en: Services and deamons
mk: Сервиси и демони

en: Services: %d activated for %d registered
mk: Сервисите: %d активирани за %d регистрирани

en: Set password aging to "max" days and delay to change to "inactive".
mk: Подеси го остарувањето на лозинката на "максимум" денови и задоцнувањето го смени на "неактивно".

en: Set password expiration and account inactivation delays
mk: Намести изминување на лозинката и неактивни задоцнувања на акаунтот

en: Set root password
mk: Поставка на лозинка за root

en: Set shell commands history size. A value of -1 means unlimited.
mk: Постави ја големинта на поранешните команди во школката. -1 значи неограничен простор.

en: Set the password minimum length and minimum number of digit and minimum number of capitalized letters.
mk: Поставете јалозинката на минимум ... и минимум борјки и минимум број на големи букви.

en: Set the root umask.
mk: Подеси го umask за root.

en: Set the user umask.
mk: Подеси го корисничкиот umask.

en: Set this printer as the default
mk: Подеси го овој принтер како стандарден

en: Set up your Windows server to make the printer available under the IPP protocol and set up printing from this machine with the "%s" connection type in Printerdrake.
mk: Подесете го вашиот Windows сервер да го направи печатарот достапен под IPP протоколот и подесете го пешатењето од оваа машина со "%s" тип на конекција во Printerdrake.

en: Set-UID
mk: Подеси-UID

en: Seychelles
mk: Сејшели

en: Share name
mk: Заедничко име

en: Sharing of local scanners
mk: Делење на локални скенери

en: Shell
mk: Школка

en: Shell history size
mk: Големина на историјата на шелот

en: Show automatically selected packages
mk: Прикажи ги автоматски избраните пакети

en: Show only for the selected day
mk: Прикажи само за избраниот ден

en: Sierra Leone
mk: Сиера Леоне

en: Singapore
mk: Сингапур

en: Size
mk: Големина

en: Size in MB:
mk: Големина во МB:

en: Size: %s
mk: Големина: %s

en: Size: %s
mk: Големина: %s

en: Skip
mk: Прескокни

en: Slovakia
mk: Словачка

en: Slovakian (QWERTY)
mk: Словачка (QWERTY)

en: Slovakian (QWERTZ)
mk: Словачки (QWERTZ)

en: Slovenia
mk: Словенија

en: Slovenian
mk: Словенски

en: Solomon Islands
mk: Соломонски Острови

en: Somalia
mk: Сомалија

en: Some hardware on your computer needs ``proprietary'' drivers to work.
    You can find some information about them at: %s
mk: На дел од хардверот на Вашиот компјутер му се потребни "затворени"
    (proprietary) драјвери за да работи. Некои информации за тоа можете
    да најдете на: %s

en: Some important packages didn't get installed properly.
    Either your cdrom drive or your cdrom is defective.
    Check the cdrom on an installed computer using "rpm -qpl Mandrake/RPMS/*.rpm"
mk: Некои важни пакети не се инсталираа како што треба.
    Нешто не е во ред, или со Вашиот цедером или со цедеата.
    Проверете ги цедеата на инсталиран компјутер користејќи
    "rpm -qpl Mandrake/RPMS/*.rpm"

en: Some of the early i486DX-100 chips cannot reliably return to operating mode after the "halt" instruction is used
mk: Некои од поранешните i486DX-100 не можат потпорно да се вратат во извршен режим поради извршувањето на инструкцијата "halt"

en: Some steps are not completed.
    
    Do you really want to quit now?
mk: Некои чекори не се завршени.
    
    Дали навистина сакате сега да напуштите?

en: Something bad is happening on your drive. 
    A test to check the integrity of data has failed. 
    It means writing anything on the disk will end up with random, corrupted data.
mk: Нешто лошо се случува на вашиот диск. 
    Тест да се провери дали откажа интегритетот на податоците. 
    Тоа значи запишување на било што на дискот ќе резултира со случајни, оштетени податоци.

en: Something went wrong! - Is mkisofs installed?
mk: Нешто тргна наопаку! - Дали е mkisofs инсталирано?

en: Sound card
mk: Звучна картичка

en: Sound configuration
mk: Конфигурација на звук

en: Sound trouble shooting
mk: Отстранување на проблемот за звукот

en: Soundcard
mk: Звучна картичка

en: South Africa
mk: Јужна Африка

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
mk: Северна Џорџија

en: Spain
mk: Шпанија

en: Spanish
mk: Шпанска

en: Specify options
mk: Наведување опции

en: Sri Lanka
mk: Шри Ланка

en: Standalone Tools
mk: Самостојни Алатки

en: Standard
mk: Стандардно

en: Standard test page
mk: Стандардна Тест Страница

en: Start
mk: Старт

en: Start at boot
mk: Стартувај на подигање

en: Start sector:
mk: Почетен сектор:

en: Start: sector %s
mk: Почеток: сектор %s

en: Started on boot
mk: Покренато при стартување

en: Starting network...
mk: Стартување на мрежата...

en: Starting the printing system at boot time
mk: Вклучување на принтерскиот систем при подигањето

en: Starts the X Font Server (this is mandatory for XFree to run).
mk: Го стартува Х Фонт Серверот (ова е задолжително за да може XFree да работи).

en: State
mk: Состојба

en: Sticky-bit
mk: Непријатен-бит

en: Stop
mk: Стоп

en: Stop Server
mk: Стопирај го серверот

en: Sulogin(8) in single user level
mk: Sulogin(8) во ниво на еден корисник

en: Summary
mk: Резултати

en: Sun - Mouse
mk: Sun - глушец

en: Support the OKI 4w and compatible winprinters.
mk: Ги подржува OKI 4w и компатибилните win печатари.

en: Suppress Fonts Files
mk: Потисни ги Датотеките со Фонтови

en: Suppress Temporary Files
mk: Потисни ги Привремените Датотеки

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
mk: Свалбандски и Јан Мајенски Острови

en: Swap partition size in MB:
mk: swap партиција (во МБ):

en: Swaziland
mk: Свазиленд

en: Sweden
mk: Шведска

en: Swedish
mk: Шведска

en: Swiss (French layout)
mk: Швајцарија (француски распоред)

en: Swiss (German layout)
mk: Швајцарска (германски распоред)

en: Switching from ext2 to ext3
mk: Префрлање од ext2 на ext3

en: Switzerland
mk: Швајцарија

en: Synchronization tool
mk: Алатка за синхронизација

en: Syria
mk: Сирија

en: Syriac
mk: Сирија

en: Syriac (phonetic)
mk: Сириски (фонетски)

en: Syslog reports to console 12
mk: Syslog извештаи за конзола 12

en: System
mk: Систем

en: System mode
mk: Системски режим

en: TCP/Socket Printer Options
mk: TCP/Socket Принтерски Опции

en: TV card
mk: ТВ картичка

en: TV norm:
mk: TV нормализација:

en: Taiwan
mk: Тајван

en: Tajik keyboard
mk: Таџикистанска

en: Tajikistan
mk: Таџикистан

en: Tanzania
mk: Танзанија

en: Tape
mk: Лента

en: Telugu
mk: Телуџи

en: Terminal-based
mk: Со терминал

en: Test
mk: Тест

en: Test of the configuration
mk: Тест на конфигурацијата

en: Test page(s) have been sent to the printer.
    It may take some time before the printer starts.
    Printing status:
    %s
mk: Тест страницата(ците) се испратени до печатарот.
    Може да помине малку време пред да стартува печатарот.
    Печатење статус:
    %s

en: Test pages
mk: Тест страни

en: Testing your connection...
mk: Тестирање на вашата конеција.

en: Thai keyboard
mk: Таи

en: Thailand
mk: Тајланд

en: The DHCP end ip
mk: DHCP крајно ip

en: The DHCP end range
mk: DHCP и ранг

en: The DHCP start ip
mk: Стартен ip на DHCP

en: The DHCP start range
mk: DHCP ранг

en: The DNS Server IP
mk: DNS Сервер IP

en: The DrakX Partitioning wizard found the following solutions:
mk: DrakX партицирачката самовила ги пронајде следниве решенија:

en: The FAT resizer is unable to handle your partition, 
    the following error occured: %s
mk: FAT зголемувачот не може да се справи со Вашата партиција,
    зашто се случи следнава грешка: %s

en: The URL must begin with http:// or https://
mk: URL-то мора да има префикс http:// или https://

en: The argument specifies if clients are authorized to connect
    to the X server from the network on the tcp port 6000 or not.
mk: Специфицираниот аргументThe argument specifies if clients are authorized to connect
    to the X server from the network on the tcp port 6000 or not.

en: The auto install can be fully automated if wanted,
    in that case it will take over the hard drive!!
    (this is meant for installing on another box).
    
    You may prefer to replay the installation.
mk: Автоматската инсталација може да биде целосно автоматска,
    но во тој случај таа ќе го преземе дискот!!
    (ова е наменето за инсталирање на друга машина).
    
    Можеби претпочитате да ја репризирате (replay) инсталацијата.

en: The backup partition table has not the same size
    Still continue?
mk: Партициската табела за бекап не е со иста големина
    Да Продолжиме?

en: The change is done, but to be effective you must logout
mk: Промената е направена, но за да има ефект треба да се одјавите

en: The change is done, do you want to restart the dm service ?
mk: Промената е направена, дали сакате да го рестартирате dm сервисот?

en: The classic bug sound tester is to run the following commands:
    
    
    - "lspcidrake -v | fgrep AUDIO" will tell you which driver your card uses
    by default
    
    - "grep sound-slot /etc/modules.conf" will tell you what driver it
    currently uses
    
    - "/sbin/lsmod" will enable you to check if its module (driver) is
    loaded or not
    
    - "/sbin/chkconfig --list sound" and "/sbin/chkconfig --list alsa" will
    tell you if sound and alsa services're configured to be run on
    initlevel 3
    
    - "aumix -q" will tell you if the sound volume is muted or not
    
    - "/sbin/fuser -v /dev/dsp" will tell which program uses the sound card.
mk: Класичниот тестер за грешки во звукот е за извршивање на следниве команди:
    
    
    - "lspcidrake -v | fgrep AUDIO" ќе ви каже кој драјвер стандардно го користи
    вашата картичка
    
    - "grep sound-slot /etc/modules.conf" ќе ви каже кој драјвер моментално го
    користи вашата картичка
    
    - "/sbin/lsmod" ќе ви овозможи да видите дали модулот (драјверот) е
    вчитан или не
    
    - "/sbin/chkconfig --list sound" и "/sbin/chkconfig --list alsa" ќе ви каже
    дали звучните и alsa сервисите се конфигурирани да се извршуваат на
    initlevel 3
    
    - "aumix -q" ќе ви каже дали јачината на звукот е на нула или не
    
    - "/sbin/fuser -v /dev/dsp" ќе ви каже кој програм ја користи звучната картичка.

en: The configuration of the printer will work fully automatically. If your printer was not correctly detected or if you prefer a customized printer configuration, turn on "Manual configuration".
mk: Конфигурацијата на принтерот ќе работи потполно автоматски. Ако твојот принтер не беше препознаен исправно или ако сакаш рачна конфигурација, вклучи "Рачна конфигурација".

en: The encryption keys do not match
mk: Криптирачките клучеви не се совпаѓаат

en: The entered IP is not correct.
mk: Внесената IP не е точна.

en: The entered host/network IP is not correct.
mk: Внесената IP на хост/мрежа не е точна.

en: The floppy has been successfully generated.
    You may now replay your installation.
mk: Дискетата е успешно генерирана.
    Сега можете повторно да ја извршите инсталацијата.

en: The following options can be set to customize your
    system security. If you need an explanation, look at the help tooltip.
mk: Следниве опции можат да се подесат за да се преуреди
    вашата системска сигурност. Ако ви треба објаснување, видете во ПОМОШ за совет.

en: The following packages are going to be installed
mk: Ќе бидат инсталирани следниве пакети

en: The following packages are going to be removed
mk: Следниве пакети ќе бидат отстранети

en: The following packages need to be installed:
mk: Следниве пакети мора да се инсталирани:

en: The following packages will be removed to allow upgrading your system: %s
    
    
    Do you really want to remove these packages?
mk: Следниве пакети ќе бидат отстранети за да се овозможи надградба на Вашиот
    систем: %s
    
    
    Дали навистина сакате да се избришат овие пакети?

en: The following printer
    
    %s%s
    are directly connected to your system
mk: Следниве принтери
    
    %s%s
    се директно поврзани на твојот систем

en: The following printer was auto-detected.
mk: Принтерот е автоматски детектиран.

en: The following scanner
    
    %s
    is available on your system.
mk: Скенерот
    %s
    е приклучен на Вашиот компјутер.

en: The following scanners
    
    %s
    are available on your system.
mk: Следниве скенери
    
    %s
    се можни на твојот систем.

en: The internal domain name
mk: Внатрешно име на домен

en: The internet superserver daemon (commonly called inetd) starts a
    variety of other internet services as needed. It is responsible for starting
    many services, including telnet, ftp, rsh, and rlogin. Disabling inetd disables
    all of the services it is responsible for.
mk: Интернетскиот суперсервер демон (најчесто викан inetd) ако е потребно
    вклучува и различни други интернет сервиси. Тој е одговорен за вклучување
    многу сервиси, меѓу кои се telnet, ftp, rsh, и rlogin. Ако се оневозможи inetd се оневозможиваат
    сите сервиси за кој што тој е одговорен.

en: The maximum lease (in seconds)
mk: Максимален закуп (во секунди)

en: The model is correct
mk: Моделот е точен

en: The network access was not running and could not be started. Please check your configuration and your hardware. Then try to configure your remote printer again.
mk: Мрежниот пристеп не работи и не може да се подигне. Ве молам проверете ја Вашата конфигурација и Вашиот хардвер. Потоа пробајте повторно да го конфигурирате вашиот далечински принтер.

en: The network needs to be restarted. Do you want to restart it ?
mk: Мрежата треба да биде рестартирана. Дали сакате да ја рестартирате?

en: The package %s is needed. Install it?
mk: Потребен е пакетот %s. Да се инсталира?

en: The package %s needs to be installed. Do you want to install it?
mk: Треба да се инсталира пакетот %s. Дали сакате да го инсталирате?

en: The passwords do not match
mk: Лозинките не се совпаѓаат

en: The per-user sharing uses the group "fileshare". 
    You can use userdrake to add a user to this group.
mk: Споделување по корисник ја користи групата "fileshare". 
    Можете да го користите userdrake за да додадете корисник во оваа група.

en: The port number should be an integer!
mk: Пората треба да биде во integer!

en: The portmapper manages RPC connections, which are used by
    protocols such as NFS and NIS. The portmap server must be running on machines
    which act as servers for protocols which make use of the RPC mechanism.
mk: Portmapper е менаџер на RPC конекции, кои се користат при
    протоколи како NFS и NIS. Серверот portmapper мора да се
    извршува на машини кои претставуваат сервер за протоколи
    што го користат механизмот RPC.

en: The printer "%s" is set as the default printer now.
mk: Печатачот "%s" е поставен за стандарден.

en: The printer "%s" was successfully added to Star Office/OpenOffice.org/GIMP.
mk: Печатачот "%s" беше успешно додаден на Star Office/OpenOffice.org/GIMP.

en: The printers on this machine are available to other computers
mk: Печатачите на овој компјутер се достапни на други компјутери

en: The routed daemon allows for automatic IP router table updated via
    the RIP protocol. While RIP is widely used on small networks, more complex
    routing protocols are needed for complex networks.
mk: Демонот за пренасочување ви овозможува автоматска пренасочувачка IP табела
    осовременувана преку RIP протоколот. Додека RIP пошироко се користи за мали
    мрежи, по комплицирани пренасочувачки протоколи се потребни за комплицирани мрежи.

en: The rstat protocol allows users on a network to retrieve
    performance metrics for any machine on that network.
mk: rstat протоколот овозможува корисниците на мрежата да добиваат
    мерења на перормансите на било која машина на мрежата.

en: The rusers protocol allows users on a network to identify who is
    logged in on other responding machines.
mk: rusers протоколот дозволува корисниците на мрежата да се индетификува
    кој е логиран7 на други машини кои што одговараат.

en: The scanners on this machine are available to other computers
mk: Скенерите на оваа машина се достапни и на други компјутери

en: The setup of Internet Connection Sharing has already been done.
    It's currently enabled.
    
    What would you like to do?
mk: Подесувањето за Делење на Интернет Конекција е веќе завршено.
    Моментално е овозможна.
    
    Што сакате да правите?

en: The system doesn't seem to be connected to the Internet.
    Try to reconfigure your connection.
mk: Системот изгледа дека не е поврзан на Интернет.
    Пробај да ја реконфигурираш твојата конекција.

en: The two critical parameters are the vertical refresh rate, which is the rate
    at which the whole screen is refreshed, and most importantly the horizontal
    sync rate, which is the rate at which scanlines are displayed.
    
    It is VERY IMPORTANT that you do not specify a monitor type with a sync range
    that is beyond the capabilities of your monitor: you may damage your monitor.
     If in doubt, choose a conservative setting.
mk: Два критични параметри се "вертикалното освежување", кое означува
    со колкава фреквенција се освежува целиот екран; и, најважно, 
    "хоризонталната синхронизација", која означува со колкава
    фреквенција се прикажуваат скен-линиите.
    
    МНОГУ Е ВАЖНО да не наведете монитор со ранг на хоризонтална 
    синхронизација кој е вон можностите на Вашиот монитор: затоа што 
    може физички да го оштетите.
      Ако не сте сигурни, бирајте конзервативно.

en: The user name is too long
mk: Корисничкото име е предолго

en: The user name must contain only lower cased letters, numbers, `-' and `_'
mk: Корисничкото има мора да се состои само од мали латински букви, цифри, `-' и `_'

en: Theme name
mk: Име на Темата

en: There are already some restrictions, and more automatic checks are run every night.
mk: Постојат некои ограничувања, и повеќе автоматски проверки се извршуваат секоја вечер.

en: There are no printers found which are directly connected to your machine
mk: Не се пронајдени принтери кои се директно поврзани со вашата машина

en: There is already a partition with mount point %s
mk: Веќе постои партиција со точка на монтирање %s

en: There is no FAT partition to use as loopback (or not enough space left)
mk: Не постои FAT партиција за користење како loopback
    (или нема доволно преостанат простор)

en: There is no existing partition to use
mk: Не постои партиција за да може да се користи

en: There is only one configured network adapter on your system:
    
    %s
    
    I am about to setup your Local Area Network with that adapter.
mk: Има само еден конфигуриран мрежен адаптер на вашиот систем:
    
    %s
    
    Ќе ја подесам вашата Локална Мрежа со тој адаптер.

en: There was an error installing packages:
mk: Се случи грешка во инсталирањето на пакетите:

en: There was an error ordering packages:
mk: Се случи грешка во подредувањето на пакетите:

en: There was an error while scanning for TV channels
mk: Имаше грешко додека бараше ТВ канали

en: There's no known OSS/ALSA alternative driver for your sound card (%s) which currently uses "%s"
mk: Не постои познат OSS/ALSA алтернативен драјвер за Вашата звучна картичка (%s) која моментално го користи "%s"

en: There's no known driver for your sound card (%s)
mk: Нема познат драјвер за Вашата звучна (%s)

en: These are the machines and networks on which the locally connected printer(s) should be available:
mk: Ова се машините и мрежите на кои локално поврзани(те)от принтер(и) треба да се достапни:

en: These are the machines from which the scanners should be used:
mk: Ова се машините од кои скенерите треба да бидат користени:

en: These are the machines on which the locally connected scanner(s) should be available:
mk: Ова се машините на кои што локално поврзаните скенер(и) треба да се достапни:

en: These commands you can also use in the "Printing command" field of the printing dialogs of many applications, but here do not supply the file name because the file to print is provided by the application.
mk: Овие команди можеш да ги користиш исто така и во полето "Печатачки команди" на принтерските дијалози од многу апликации, но овде не прикажувајте го името на датоката бидејќи датотеката за печатење е обезбедена од апликацијата.

en: These options can backup and restore all files in your /etc directory.
mk: Овие опции можат да ги зачуваат и повратат сите датотеки во твојот /etc директориум.

en: This dialog is used to choose which services you wish to start at boot
    time.
    
    DrakX will list all the services available on the current installation.
    Review each one carefully and uncheck those which are not needed at boot
    time.
    
    A short explanatory text will be displayed about a service when it is
    selected. However, if you are not sure whether a service is useful or not,
    it is safer to leave the default behavior.
    
    !! At this stage, be very careful if you intend to use your machine as a
    server: you will probably not want to start any services that you do not
    need. Please remember that several services can be dangerous if they are
    enabled on a server. In general, select only the services you really need.
    !!
mk: Овој дијалог се користи за да ги изберете сервисите што сакате да се 
    стартуваат за време на подигање.
    
    DrakX ќе ги излиста сите достапни сервиси во тековната инсталација.
    Внимателно разгледајте ги и дештиклирајте ги оние што не се потребни
    за време на подигање.
    
    Можете да добиете кратко објаснување за некој сервис ако го изберете.
    Сепак, ако не сте сигурни дали некој сервис е корисен или не, побезбедно
    е да го оставите како што е.
    
    !! Во овој стадиум, бидете внимателни ако планирате да ја користите
    Вашата машина како сервер: веројатно нема да сакате да стартувате некој
    сервис што не Ви треба. Ве молиме запомнете дека повеќе сервиси можат да 
    бидат опасни ако бидат овозможени на сервер. Генерално, изберете ги
    само сервисите што навистина Ви се потребни.
    !!

en: This directory should remain within the root filesystem
mk: Овој директориум би требало да остане во root-фајлсистемот

en: This encryption key is too simple (must be at least %d characters long)
mk: Овој криптирачки клуч е преедноставен (мора да има должина од барем %d знаци)

en: This floppy is not FAT formatted
mk: Оваа дискета не е форматирана со FAT

en: This host is already in the list, it cannot be added again.
mk: Овој хост веќе е на листата, не може да биде додаден повторно.

en: This host/network is already in the list, it cannot be added again.
mk: Овој хост/мрежа веќе е на листата, не може да се додади повторно.

en: This is HardDrake, a Mandrake hardware configuration tool.
    <span foreground="royalblue3">Version:</span> %s
    <span foreground="royalblue3">Author:</span> Thierry Vignaud &lt;tvignaud@mandrakesoft.com&gt;
mk: � �HardDrake, е алатка за конфигурација на хардверот
    <span foreground="royalblue3">Верзија:</span> %s
    <span foreground="royalblue3">Автор:</span> Thierry Vignaud &lt;tvignaud@mandrakesoft.com&gt;

en: This is a mandatory package, it can't be unselected
mk: Ова е неопходен пакет, и не може да не се избере

en: This is similar to the previous level, but the system is entirely closed and security features are at their maximum.
mk: Ова е слично на преходното ниво, но системот е целосно затворен и безбедносните функции се во нивниот максимум.

en: This is the standard security recommended for a computer that will be used to connect to the Internet as a client.
mk: Ова е стандардната сигурност препорачана за компјутер што ќе се користи за клиентска конекција на Интернет.

en: This label is already used
mk: Оваа ознака е веќе искористена

en: This level is to be used with care. It makes your system more easy to use,
    but very sensitive. It must not be used for a machine connected to others
    or to the Internet. There is no password access.
mk: Ова ниво треба да се користи внимателно. Со него системот полесно
    се користи, но е многу чувствителен. Не смее да се користи за машини
    поврзани со други, или на Интернет. Не постои пристап со лозинки.

en: This machine
mk: Оваа машина

en: This may take a moment to generate the keys.
mk: На ова можеби му е потребно момент за да ги генерира копчињата.

en: This package must be upgraded.
    Are you sure you want to deselect it?
mk: Овој пакет мора да се надгради (upgrade).
    Дали сте сигурни дека сакате да не го изберете?

en: This partition can't be used for loopback
mk: Оваа партиција не може да се користи за loopback

en: This partition is not resizeable
mk: На оваа партиција не може да и се промени големината

en: This password is too short (it must be at least %d characters long)
mk: Оваа лозинка е прекратка (мора да има должина од барем %d знаци)

en: This password is too simple
mk: Лозинката е преедноставна

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2, or (at your option)
    any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.
mk: Оваа програма е слободен софтвер, можете да ја редистрибуирате и/или да ја
    изменувате под условите на GNU Општо Јавна Лиценца ако што е објавена од
    Фондацијата за Слободно Софтвер, како верзија 2, или (како ваша опција)
    било која понатамошна верзија
    
    Оваа програма е дистрибуирана со надеж дека ќе биде корисна,
    но со НИКАКВА ГАРАНЦИЈА; дури и без имплементирана гаранција за
    ТРГУВАЊЕ или НАМЕНА ЗА НЕКАКВА ПОСЕБНА ЦЕЛ. Видете ја
    GNU Општо Јавна Лиценца за повеќе детали.
    
    Би требало да добиете копија од  GNU Општо Јавна Лиценца
    заедно со програмата, ако не пишете на Фондацијата за Слободен
    Софтвер, Корпорација, 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.

en: This server is already in the list, it cannot be added again.
mk: Овој сервер веќе е во листата, не може да се додаде пак.

en: This theme does not yet have a bootsplash in %s !
mk: оваа тема се уште нема подигачки екран во %s !

en: This user name has already been added
mk: Ова корисничко име веќе е додадено

en: This will take a few minutes.
mk: Ова ќе потрае неколку минути.

en: Time remaining
mk: Преостанато време

en: Timezone
mk: Часовна зона

en: To activate the mouse,
mk: За да го активирате глушецот,

en: To get a list of the options available for the current printer click on the "Print option list" button.
mk: За да ја добитете листата на опции достапни за тековниот принтер кликнете на копчето "Испечати листа на опции".

en: To get access to printers on remote CUPS servers in your local network you only need to turn on the "Automatically find available printers on remote machines" option; the CUPS servers inform your machine automatically about their printers. All printers currently known to your machine are listed in the "Remote printers" section in the main window of Printerdrake. If your CUPS server(s) is/are not in your local network, you have to enter the IP address(es) and optionally the port number(s) here to get the printer information from the server(s).
mk: Да добиете пристап до принтерите на оддалечени CUPS сервери во вашата локална мрежа,вие треба само да ја вклучите опцијата "Автоматски пронајди ги достапните принтери на оддалечените машини"; CUPS серверите автоматски ја информираат вашата машина за нивните принтери. Сите моментално познати принтери на вашата машина се излистани во секцијата "Оддалечени Принтери" во главниот прозорец на Printerdrake. Ако ваши(те)от CUPS сервер(и) не е/се во вашата локална мрежа, треба да ја/ги внесите IP адрес(ите)ата и опционо овде бро(евите)јот на порто(вите)тза да добиете информации од сервер(ите)от.

en: To have more partitions, please delete one to be able to create an extended partition
mk: За да може да имате повеќе партиции, избришете една за да може да создадете extended партиција

en: To know about the options available for the current printer read either the list shown below or click on the "Print option list" button.%s%s%s
mk: За да дознаете за можните опции за избраниот принтер или прочитајте ја листа прикажана подоле или кликнете на копчето "Печати опциона листа".%s%s%s

en: To print a file from the command line (terminal window) use the command "%s <file>" or "%s <file>".
mk: Да изпечатите датотека преку командната линија (терминален прозорец) користете ја командата "%s <file>" или "%s <file>".

en: To print a file from the command line (terminal window) use the command "%s <file>".
mk: За да печатиш датотека од командната линија(терминален прозор) користи ја командата "%s<file>".

en: To print on a NetWare printer, you need to provide the NetWare print server name (Note! it may be different from its TCP/IP hostname!) as well as the print queue name for the printer you wish to access and any applicable user name and password.
mk: За да печатите на NetWare принтер, морате да го обезбедите името на NetWare системот за печатење (Запамтете! може да е различно од неговото TCP/IP хост име!) како и името на задачата за печатење за печатарот до кој сакате да имате пристап и било кое корисничко име и лозинка.

en: To print to a TCP or socket printer, you need to provide the host name or IP of the printer and optionally the port number (default is 9100). On HP JetDirect servers the port number is usually 9100, on other servers it can vary. See the manual of your hardware.
mk: Да принтате преку TCP или socket принтер, треба да го обезбедите името на компјутеорт или IP-тона принтерот и опционалниот број на портот (стандардниот е 9100). На HP JetDirect сервери бројот на портот вообичаено е 9100, на други сервери бројот може да бидепроменлив. Видете во прирачникот за вашиот хардвер.

en: To use this saved packages selection, boot installation with ``linux defcfg=floppy''
mk: За да ја искористите зачуванава селекција пакети, подигнете ја инсталацијата со ``linux defcfg=floppy''

en: Toggle between flat and group sorted
mk: Избор меѓу линеарно и сортирано по група

en: Toggle between normal/expert mode
mk: Префрлање помеѓу нормален/експертски режим

en: Toggle to expert mode
mk: Префрлање во експертски режим

en: Toggle to normal mode
mk: Префрлање во нормален режим

en: Togo
mk: Того

en: Tokelau
mk: Толекау

en: Total Progress
mk: Вкупен Напредок

en: Total progress
mk: Вкупен прогрес

en: Total size: %d / %d MB
mk: Вкупна големина: %d / %d MB

en: Transfer
mk: Пренос

en: Transfer printer configuration
mk: Префрлување на конфигурација за принтер

en: Transfer successful
    You may want to verify you can login to the server with:
    
    ssh -i %s %s@%s
    
    without being prompted for a password.
mk: Преносот е успешен
    Можеби сакате да потврдите, можете да се логирате на серверот со:
    
    ssh -i %s %s@%s
    
    без да бидете прашани за лозинка.

en: Trinidad and Tobago
mk: Тринидад и Тобаго

en: Trouble shooting
mk: Решавање Проблеми

en: Truly minimal install
mk: Искрено Минимална инсталација

en: Truly minimal install (especially no urpmi)
mk: Вистински минимална инсталација (без urpmi)

en: Trying to rescue partition table
mk: Обид за спасување на партициската табела

en: Tuner type:
mk: Тип на тјунер:

en: Tunisia
mk: ���

en: Turkey
mk: Турција

en: Turkish (modern "Q" model)
mk: Турска (модерен "Q" модел)

en: Turkish (traditional "F" model)
mk: Турска (традиционална "F")

en: Turkmenistan
mk: Туркменистан

en: Turning on this allows to print plain text files in japanese language. Only use this function if you really want to print text in japanese, if it is activated you cannot print accentuated characters in latin fonts any more and you will not be able to adjust the margins, the character size, etc. This setting only affects printers defined on this machine. If you want to print japanese text on a printer set up on a remote machine, you have to activate this function on that remote machine.
mk: Ако го вклучите ова ќе ви овозможи да печатите датотеки со обичен текст на јапонски јазик. Користете ја оваа функција само ако навистина сакате да печатете текст на јапонски, ако е активирана нема да можете повеќе да печатете акцентирани карактери на латински фонтови и нема да можете да ги прилагодите маргините, големината на карактерот итн. Ова подесувања има влијание само на принтерите кои се дефинирани на оваа машина. Ако сакате да печатите јапонски текст преку принтер кој е на оддалечена машина, оваа функција треба да се активира на оддалечената машина.

en: Tuvalu
mk: Тувалу

en: Tvcard
mk: ТВ картичка

en: Type
mk: Тип

en: Type of install
mk: Вид на инсталација

en: Type:
mk: Тип:

en: UK keyboard
mk: UK тастатура

en: URL should begin with 'ftp:' or 'http:'
mk: Url треба да започнува со ftp:' или 'http:'

en: US keyboard
mk: US тастатура

en: US keyboard (international)
mk: US (интернационална)

en: USA (broadcast)
mk: USA (пренос)

en: USA (cable)
mk: САД (кабел)

en: USA (cable-hrc)
mk: САД (кабелски-hrc)

en: USB controllers
mk: 7USB контролери

en: USB printer #%s
mk: USB принтер #%s

en: Ukraine
mk: Украина

en: Ukrainian
mk: Украинска

en: Unable to contact mirror %s
mk: Не можеше да контактира со другиот %s

en: Unable to fork: %s
mk: не можеше да го подигне %s

en: Undo
mk: Поврати

en: United Kingdom
mk: Велика Британија

en: United States
mk: САД

en: Unknown
mk: Непознат

en: Unknown Model
mk: Непознат Модел

en: Unknown/Others
mk: Непознато/Други

en: Unknown|CPH05X (bt878) [many vendors]
mk: Непознато|CPH05X (bt878) [многу производители]

en: Unknown|CPH06X (bt878) [many vendors]
mk: Непознато|CPH06X (bt878) [многу производители]

en: Unknown|Generic
mk: Непознато|Општо

en: Unmount
mk: Одмонтирај

en: Unselect fonts installed
mk: Отселектирај ги инсталираните фонтови

en: Unselected All
mk: Сите се неселектирани

en: Updating package selection
mk: Освежување на селекцијата пакети

en: Upgrade
mk: Надградба

en: Upgrade %s
mk: Надгради %s

en: Uruguay
mk: Уругвај

en: Usage of remote scanners
mk: Користење на далечински скенери

en: Use Differential Backups
mk: Користи Ралични Бекапи

en: Use Incremental Backups
mk: Користи Инкрементален Бекап

en: Use Incremental/Differential Backups  (do not replace old backups)
mk: Користи Инкрементални/Деференцијални Бекапи  (не ги заменувај старите бекапи)

en: Use Unicode by default
mk: Користи Unicode по правило

en: Use Xinerama extension
mk: Користење Xinerama екстензија

en: Use ``%s'' instead
mk: Користи ``%s'' наместо тоа

en: Use ``Unmount'' first
mk: Прво користи "Одмонтирај"

en: Use auto detection
mk: Користи авто-откривање

en: Use existing partition
mk: Користи ја постоечката партиција

en: Use existing partitions
mk: Користи ги постоечките партиции

en: Use fdisk
mk: Користи fdisk

en: Use for loopback
mk: Користи за loopback

en: Use free space
mk: Користи празен простор

en: Use group id for execution
mk: Користи групна идентификација за извршување

en: Use libsafe for servers
mk: Користење libsafe за сервери

en: Use password to authenticate users
mk: Користи лозинка за логирање корисници

en: Use password to authenticate users.
mk: Користи лозинка за препознавање на корисниците

en: Use scanners on remote computers
mk: Користи скенери од локални компјутери

en: Use tape to backup
mk: Користи лента за бекап

en: Use the Windows partition for loopback
mk: Користи ја Windows партицијата за loopback

en: Use the free space on the Windows partition
mk: Користи го празниот простор на Windows партицијата

en: Use the scanners on hosts:
mk: Користи ги скенерите од хост:

en: Used for directory:
     only owner of directory or file in this directory can delete it
mk: Се користи за директориум
     само сопственикот на директориумот или датотека во овој директориум може да го избрише

en: Useless without Terminal Server
mk: Најупотребуван без Terminal Сервер

en: User
mk: Корисник

en: User :
mk: Корисник :

en: User name
mk: Корисничко име

en: User umask
mk: Кориснички umask

en: Username
mk: Корисничко име

en: Username required
mk: Потреба од корисничко име

en: Users
mk: Корисници

en: Uzbek (cyrillic)
mk: Узбекистан (кирилица)

en: Uzbekistan
mk: Узбекистан

en: Vanuatu
mk: Вануту

en: Various
mk: Разни

en: Vendor
mk: Производител

en: Venezuela
mk: Венецуела

en: Vertical refresh rate
mk: Вертикално освежување

en: Video mode
mk: Видео режим

en: Videocard
mk: Видео картичка

en: Vietnam
mk: Виетнам

en: Vietnamese "numeric row" QWERTY
mk: Виетнамска QWERTY "бројки"

en: View Backup Configuration.
mk: Приказ на Сигурносна копија на Конфигурација.

en: View Configuration
mk: Види Конфигурација

en: View Last Log
mk: Види го Последниот Лог

en: Virgin Islands (British)
mk: Девствени Острови

en: WARNING: this device has been previously configured to connect to the Internet.
    Simply accept to keep this device configured.
    Modifying the fields below will override this configuration.
mk: Внимание: овој уред е претходно конфигуриран за да се поврзи наИнтернет.
    Едноставно прифатете да го задржите овој уред конфигуриран.
    Со изменување на полињата долу ќе ја пребришете оваа конфигурација.

en: Warning
mk: Внимание

en: Warning : IP address %s is usually reserved !
mk: Внимание : IP адресата %s вообичаено е резервирана !

en: Warning! An existing firewalling configuration has been detected. You may need some manual fixes after installation.
mk: Предупредување! Откриена е постоечка конфигурација на огнен ѕид. Можеби треба нешто рачно да поправите по инсталацијата.

en: Warning, another internet connection has been detected, maybe using your network
mk: Предупредување, откриена е друга интернет врска, што можеби ја користи твојата мрежа

en: Warning: testing this graphic card may freeze your computer
mk: Внимание: тестирање на оваа графичка карта може да го замрзне компјутерот

en: Web Server
mk: Веб сервер

en: WebDAV is a protocol that allows you to mount a web server's directory
    locally, and treat it like a local filesystem (provided the web server is
    configured as a WebDAV server). If you would like to add WebDAV mount
    points, select "New".
mk: WebDAV е протокол кој овозможува локално да монтирате директориум од 
    веб сервер и да го третирате како локален датотечен систем (под
    претпоставка дека веб серверот е конфигуриран како WebDAV сервер). 
    Ако сакате да додадете WebDAV монтирачки точки, изберете "Ново".

en: WebDAV remote site already in sync!
mk: WebDAV далечинската страна е веќе во sync!

en: WebDAV transfer failed!
mk: WebDAV трансферот не успеа!

en: Webcam
mk: Веб-камера

en: Webmin Service
mk: Webmin Сервис

en: Welcome To Crackers
mk: Бујрум кракери

en: Welcome to %s
mk: Добредојдовте во %s

en: Welcome to the mail configuration utility.
    
    Here, you'll be able to set up the alert system.
mk: Добредојдовте во помошната алатка за конфигурирање на поштата.
    
    Овде можете да го подесите системскиот аларм.

en: West Europe
mk: Западна Европа

en: Western Sahara
mk: Западна Сахара

en: What
mk: Што

en: What kind of card do you have?
mk: Каков вид на картичка имате?

en: What norm is your TV using?
mk: Која норма ја користи вашиот телевизор?

en: What type of partitioning?
mk: Кој тип на партиционирање?

en: Wheel
mk: Со тркалце

en: When
mk: Кога

en: When checked, owner and group won't be changed
mk: Кога е штиклирано, сопственикот и групата нема да бидат променети

en: When this option is turned on, on every startup of CUPS it is automatically made sure that
    
    - if LPD/LPRng is installed, /etc/printcap will not be overwritten by CUPS
    
    - if /etc/cups/cupsd.conf is missing, it will be created
    
    - when printer information is broadcasted, it does not contain "localhost" as the server name.
    
    If some of these measures lead to problems for you, turn this option off, but then you have to take care of these points.
mk: Кога е вклучена оваа опција, при секое подигање на CUPS автоматски се обезбедува дека
    
     - ако LPD/LPRng  е инсталиран, /etc/printcap нема да биде препишан од CUPS
    
     - ако недостига /etc/cups/cupsd.conf, ќе биде креиран
    
     - кога се пренесува печатарска информација, таа не содржи "localhost" како име на серверот.
    
    Ако некои од овие мерки ви претставуваат проблем, исклучета ја оваа опција, но тогаш ќе морате да се погрижите за овие финкции.

en: Where
mk: Каде

en: Where do you want to install the bootloader?
mk: Каде сакате да го инсталирате подигачот?

en: Where do you want to mount %s?
mk: Каде сакате да го монтирате %s?

en: Where do you want to mount device %s?
mk: Каде сакате да го монтирате уредот %s?

en: Whether the FPU has an irq vector
mk: Дали FPU има irq вектор

en: Which %s driver should I try?
mk: Кој %s драјвер да го пробам?

en: Which configuration of XFree do you want to have?
mk: Која конфигурација на XFree сакате да ја имате?

en: Which disk do you want to move it to?
mk: На кој диск сакате да ја преместите?

en: Which filesystem do you want?
mk: Кој фајлсистем го сакате?

en: Which is your timezone?
mk: Кој е Вашата временска зона?

en: Which partition do you want to resize?
mk: Која партиција сакате да ја зголемувате/намалувате?

en: Which partition do you want to use for Linux4Win?
mk: Која партиција сакате да ја користите за Linux4Win?

en: Which printer model do you have?
mk: Кој модел на принтер го имате?

en: Which protocol do you want to use?
mk: Кој протокол сакате да го користите?

en: Which sector do you want to move it to?
mk: На кој сектор сакате да ја преместите?

en: Which services would you like to allow the Internet to connect to?
mk: На кои сервиси треба да може да се поврзе надворешниот Интернет?

en: Which size do you want to keep for Windows on
mk: Колкава големина да остане за Windows на

en: Which type of entry do you want to add?
mk: Каков тип на ставка сакате да додадете?

en: Which username
mk: Кое корисничко име

en: Windows Migration tool
mk: Алатка за миграција на Прозорци

en: With X
mk: Со X

en: With basic documentation
mk: Со основна документација

en: With basic documentation (recommended!)
mk: Со основна документација (препорачано!)

en: With this option you will be able to restore any version
     of your /etc directory.
mk: Со оваа опција ќе можеш да ја повратиш секоја верзија
     на твојот /etc директориум.

en: With this security level, the use of this system as a server becomes possible.
    The security is now high enough to use the system as a server which can accept
    connections from many clients. Note: if your machine is only a client on the Internet, you should choose a lower level.
mk: Со ова безбедносно ниво, користењето на системов како сервер станува можно.
    Безбедност е на ниво доволно високо за системот да се користи како сервер
    за многу клиенти. Забелешка: ако Вашата машина е само клиент на Интернет, би требало да изберете пониско ниво.

en: Wizard
mk: Волшебник

en: Wizard Configuration
mk: Конфигурација со Волшебник

en: Workstation
mk: Работна станица

en: Would you like to allow users to share some of their directories?
    Allowing this will permit users to simply click on "Share" in konqueror and nautilus.
    
    "Custom" permit a per-user granularity.
mk: Дали сакате да допуштите корисниците да споделуваат некои од своите 
    директориуми? Тоа ќе им дозволи да притиснат на "Share" во konqueror
    и nautilus.
    
    "По избор" поодделни ги третира корисниците.

en: Would you like to try again?
mk: Дали сакате да пробате пак?

en: Write Config
mk: Конфигурација на Записот

en: X server
mk: X сервер

en: X11 Display Manager allows you to graphically log
    into your system with the X Window System running and supports running
    several different X sessions on your local machine at the same time.
mk: X11 Display Manager овозможува графичко логирање
    во Вашиот систем, X Window System овозможува неколку различни Х сесии на Вашиот компјутер во исто време.

en: XFree %s with 3D hardware acceleration
mk: XFree %s со 3D хардверско забрзување

en: XFree %s with EXPERIMENTAL 3D hardware acceleration
mk: XFree %s со ЕКСПЕРИМЕНТАЛНО 3D хардверскo забрзување

en: XFree configuration
mk: XFree конфигурација

en: XFree86 driver: %s
mk: XFree86 драјвер: %s

en: XFree86 server: %s
mk: XFree86 сервер: %s

en: Xinetd Service
mk: Xinetd Сервис

en: Yemen
mk: Јемен

en: Yes
mk: Да

en: Yes, I want autologin with this (user, desktop)
mk: Да, сакам авто-најавување со овој (корисник, околина)

en: You appear to have an OldWorld or Unknown
     machine, the yaboot bootloader will not work for you.
    The install will continue, but you'll
     need to use BootX or some other means to boot your machine
mk: Изгледа дека имате OldWordk или непозната машина,
     па yaboot подигачот за Вас нема да работи.
    Инсталацијата ќе продолжи, но ќе треба да користите
     BootX или некои други средства за да ја подигнете Вашата машина

en: You are about to install the printing system %s on a system running in the %s security level.
    
    This printing system runs a daemon (background process) which waits for print jobs and handles them. This daemon is also accessible by remote machines through the network and so it is a possible point for attacks. Therefore only a few selected daemons are started by default in this security level.
    
    Do you really want to configure printing on this machine?
mk: Вие ќе го инсталирате принтерскиот систем %s на систем кој работи во%s сигурносно ниво.
    
    Овој принтерски ситем вклучува демон (процес во позадина) кој чека принтерски работи и се справува со нив. Овој демон е исто така достапен преку оддалечени машни прелу мрежата и е можна точка за напади. Затоа само неколку избрани демони се стандардно вклучени во овасигурносно ниво.
    
    Дали навистина сакаш да го конфигурираш принтерскиот систем на оваа машина?

en: You are going to configure a remote printer. This needs working network access, but your network is not configured yet. If you go on without network configuration, you will not be able to use the printer which you are configuring now. How do you want to proceed?
mk: Ќе конфигурирате оддалечен принтер. За ова е потребно овозможен мрежен пристап, но вашата мрежа се уште не е конфигурирана. Ако продолжите без мрежна конфигурација, нема да можете да го користите принтерот кој што го конфигурирате. Како сакате да продолжите?

en: You can also decide here whether printers on remote machines should be automatically made available on this machine.
mk: Овде можете исто така да одлучите дали принтерите на оддалечените машини треба автоматски да се направат достапни за оваа машина.

en: You can also decide here whether scanners on remote machines should be made available on this machine.
mk: Овде можете исто така да одлучите дали скенерите на оддалечените машини би требало да се направат како достапни за оваа машина.

en: You can also use the graphical interface "xpdq" for setting options and handling printing jobs.
    If you are using KDE as desktop environment you have a "panic button", an icon on the desktop, labeled with "STOP Printer!", which stops all print jobs immediately when you click it. This is for example useful for paper jams.
mk: Можете да користите и графички интерфејс "xpdq" за подесување на опции и справување со задачите за печатење.
    Ако користите KDE како десктоп опкружување, имате "копче за паника", икона на десктопот, означена со "STOP Printer!", која ги запира сите работи за печатење веднаш одкога ќе го кликнете. Ова на пример е корисно кога хартијата ќе заглави.

en: You can configure each parameter of the module here.
mk: Тука можете да го наместите секој параметар на модулот.

en: You can copy the printer configuration which you have done for the spooler %s to %s, your current spooler. All the configuration data (printer name, description, location, connection type, and default option settings) is overtaken, but jobs will not be transferred.
    Not all queues can be transferred due to the following reasons:
mk: Можете да ја копирате принтерската конфигурација која ја направивте за спулер %s со %s, вашиот моментален спулер. Сите конфигурациони податоци (име на принтерот, опис, локација, вид на конекција, и стандардни опции за подесување) се презафатени, но работите нема да бидат преместени.
    Не сите редици на чекање можат да се преместат поради следниве причини:

en: You can enter miscellaneous ports. 
    Valid examples are: 139/tcp 139/udp 600:610/tcp 600:610/udp.
    Have a look at /etc/services for information.
mk: Можете да внесете разни порти.
    На пример: 139/tcp 139/udp 600:610/tcp 600:610/udp.
    Видете ја /etc/services за повеќе информации.

en: You can export using NFS or Samba. Please select which you'd like to use.
mk: Можете да извезувате со NFS или со Samba. Изберете што сакате да користите.

en: You can now partition %s.
    When you are done, don't forget to save using `w'
mk: Сега можете да го партицирате %s.
    Кога ќе завршите, не заборавајте да зачувате користејќи "w"

en: You can specify directly the URI to access the printer. The URI must fulfill either the CUPS or the Foomatic specifications. Note that not all URI types are supported by all the spoolers.
mk: Можеш директно да го одредиш URI да пристапиш до принтерот. URI мора да ги задоволува спецификациите на CUPS или на Foomatic. Забележете дека не сите видови на URI се подржани од сите спулери.

en: You can't create a new partition
    (since you reached the maximal number of primary partitions).
    First remove a primary partition and create an extended partition.
mk: Не можете да креирате нова партиција
    (затоа што е достигнат максималниот број на примарни партиции).
    Прво отстранете една примарна партиција, а потоа креирајте extended партиција.

en: You can't install the bootloader on a %s partition
mk: Не може да инсталирате подигач на %s партиција

en: You can't select this package as there is not enough space left to install it
mk: Не можете да го изберете овој пакет, зашто нема доволно простор да се инсталира

en: You can't select/unselect this package
mk: Не можете да (не) го изберете овој пакет

en: You can't unselect this package. It is already installed
mk: Не може да не го изберете овој пакет. Веќе е инсталиран

en: You can't unselect this package. It must be upgraded
mk: Не можете да не го изберете овој пакет. Тој мора да се надгради (upgrade)

en: You can't use JFS for partitions smaller than 16MB
mk: Не можете да користите JFS за партиции помали од 16MB

en: You can't use ReiserFS for partitions smaller than 32MB
mk: Не можете да користите ReiserFS за партиции помали од 32MB

en: You can't use a LVM Logical Volume for mount point %s
mk: Не можете да користите LVM логички волумен за точкатата на монтирање %s

en: You can't use an encrypted file system for mount point %s
mk: Не може да користите криптиран фајлсистем за точката на монтирање %s

en: You decided to install the bootloader on a partition.
    This implies you already have a bootloader on the hard drive you boot (eg: System Commander).
    
    On which drive are you booting?
mk: Одлучивте да инсталирате подигач на партиција.
    Тоа претпоставува дека веќе имате подигач (пр. System Commander) на хардискот што го подигате.
    
    На кој диск подигате?

en: You don't have a swap partition.
    
    Continue anyway?
mk: Немате swap партиција.
    
    Да продолжиме?

en: You don't have any configured interface.
    Configure them first by clicking on 'Configure'
mk: Немате ниту еден конфигуриран интерфејс.
    Најпрво ги конфигурирајте со притискање на 'Configure'

en: You have more than one hard drive, which one do you install linux on?
mk: Имате повеќе од еден хард диск; на кој инсталирате Линукс?

en: You have not configured X. Are you sure you really want this?
mk: Се уште го ш конфигурирано Х. Дали навистина сакаш да го направиш ова?

en: You have one big Microsoft Windows partition.
    I suggest you first resize that partition
    (click on it, then click on "Resize")
mk: Имате една голема Microsoft Windows партиција
    Предлагам прво да ја промените големината на таа партиција
    (кликнете на неа, а потоа на "Промени Големина")

en: You have selected the following server(s): %s
    
    
    These servers are activated by default. They don't have any known security
    issues, but some new ones could be found. In that case, you must make sure
    to upgrade as soon as possible.
    
    
    Do you really want to install these servers?
mk: Сте ги избрале следниве сервери: %s
    
    Овие сервери се активираат автоматски. Тие немаат никакви познати стари
    сигурносни проблеми, но можно е да се појават нови. Во тој случај, треба да
    ги надградите пакетите што е можно побрзо.
    
    
    Дали навистина сакате да ги инсталирате овие сервери?

en: You have transferred your former default printer ("%s"), Should it be also the default printer under the new printing system %s?
mk: Сте го преместиле вашиот поранешен стандарден принтер ("%s"), дали да биде исто така стандарден принтер и под новиот печатарски систем %s?

en: You haven't selected any group of packages.
    Please choose the minimal installation you want:
mk: Не сте избрале ниту една група пакети.
    Изберете ја минималната инсталација што ја сакате:

en: You may need to change your Open Firmware boot-device to
     enable the bootloader.  If you don't see the bootloader prompt at
     reboot, hold down Command-Option-O-F at reboot and enter:
     setenv boot-device %s,\\:tbxi
     Then type: shut-down
    At your next boot you should see the bootloader prompt.
mk: Може да треба да го промените OpenFirmware уредот за подигање,
     за да го овозможите подигачот.  Ако не го видите промптот на подигачот
     по рестартување на компјутерот, при подигање држете ги копчињата
     Command-Option-O-F и внесете:
     setenv boot-device %s,\\:tbxi
     Потоа внесете: shut-down
    При следновот подигање би требало да го видите промптот за подигање.

en: You may now provide options to module %s.
    Options are in format ``name=value name2=value2 ...''.
    For instance, ``io=0x300 irq=7''
mk: Сега можете да наведете опции за модулот %s.
    Опциите се со формат "name=value name2=value2 ...".
    На пример, "io=0x300 irq=7"

en: You must also format %s
mk: Мора да го форматирате и %s

en: You must be root to read configuration file.
mk: Мора да си root за да го читаш конфигурациониот фајл.

en: You must choose an image file first!
mk: Мора прво да одберете некоја датотека!

en: You must choose/enter a printer/device!
mk: Мора да изберете/внесете принтер/уред!

en: You must enter a device or file name!
mk: Мора да внесете име на уредот или име на датотеката!

en: You must enter a host name or an IP address.
mk: Мора да внесете име на компјутерот или IP адреса.

en: You must have a FAT partition mounted in /boot/efi
mk: Мора да имате FAT партиција монтирана на /boot/efi

en: You must have a root partition.
    For this, create a partition (or click on an existing one).
    Then choose action ``Mount point'' and set it to `/'
mk: Мора да имате root-партиција.
    Затоа, создадете партиција (или изберете веќе постоечка),
    потоа изберете "Точка на монтирање" и поставете ја на "/"

en: You must specify a kernel image
mk: Мора да наведете кернелски имиџ

en: You must specify a root partition
mk: Мора да наведете root партиција

en: You need a true filesystem (ext2/ext3, reiserfs, xfs, or jfs) for this mount point
mk: Потребен ви е вистински фајлсистем (ext2/ext3, reiserfs, xfs, или jfs) за оваа точка на монтирање

en: You need the Alcatel microcode.
    You can provide it now via a floppy or your windows partition,
    or skip and do it later.
mk: Потребен е Alcatel microcode.
    Можете да го доставите сега, преку дискета или диск,
    или можете да прескокнете и тоа да го направите подоцна.

en: You need to reboot for the partition table modifications to take place
mk: Морате да го рестартувате компјутерот за модификациите да имаат ефект

en: You will receive an alert if one of the selected services is no longer running
mk: Ќе добиете аларм ако еден од избраните сервиси повеќе не работи

en: You'll need to reboot before the modification can take place
mk: Ќе морате да го рестартувате компјутерот пред модификациите да бидат ефективни

en: You've not selected any font
mk: немате одбрано ни еден фонт

en: You've selected a software RAID partition as root (/).
    No bootloader is able to handle this without a /boot partition.
    Please be sure to add a /boot partition
mk: Избравте софтверска RAID партиција како root-партиција (/).
    Ниту еден подигач не може да се справи со ова без /boot партиција.
    Ве молиме бидете сигурни да додадете /boot партиција

en: Your Windows partition is too fragmented. Please reboot your computer under Windows, run the ``defrag'' utility, then restart the Mandrakelinux installation.
mk: Вашата Windows партиција е премногу фрагментирана. Рестартирајте го компјутерот, подигнете го под Windows, вклучете ја алатката "defrag", и потоа повторно подигнете ја инсталациската постапка на Мадрак Линукс.

en: Your card can have 3D hardware acceleration support but only with XFree %s,
    NOTE THIS IS EXPERIMENTAL SUPPORT AND MAY FREEZE YOUR COMPUTER.
    Your card is supported by XFree %s which may have a better support in 2D.
mk: Вашата картичка може да има 3D хардверско забрзување, но само
    со XFree %s. ВНИМАВАЈТЕ ДЕКА ОВА Е ЕКСПЕРИМЕНТАЛНА
    ПОДДРШКА И МОЖЕ ДА ГО ЗАМРЗНЕ ВАШИОТ КОМПЈУТЕР.
    Таа е поддржана со XFree %s, со кој може да имате подобра поддршка за 2D.

en: Your card can have 3D hardware acceleration support but only with XFree %s.
    Your card is supported by XFree %s which may have a better support in 2D.
mk: Вашата картичка може да има 3D хардверска акцелерација, но само
    со XFree %s. Таа е поддржана со XFree %s, со кој може да имате
    подобра поддршка за 2D.

en: Your card can have 3D hardware acceleration support with XFree %s,
    NOTE THIS IS EXPERIMENTAL SUPPORT AND MAY FREEZE YOUR COMPUTER.
mk: Можно е Вашата картичка да има 3D хардверско забрзување со XFree %s.
    ВНИМАВАЈТЕ ДЕКА ОВА Е ЕКСПЕРИМЕНТАЛНА ПОДДРШКА
    И МОЖЕ ДА ГО ЗАМРЗНЕ ВАШИОТ КОМПЈУТЕР.

en: Your card can have 3D hardware acceleration support with XFree %s.
mk: Вашата картичка може да има 3D хардверска акцелерација со XFree %s.

en: Your choice? (0/1, default `%s')
mk: Вашиот избор? (0/1, "%s" е стандарден)

en: Your choice? (default %s)
mk: Вашиот избор? (%s е стандардно)

en: Your choice? (default `%s'%s)
mk: Вашиот избор? ('%s'%s е стандарден)

en: Your graphic card seems to have a TV-OUT connector.
    It can be configured to work using frame-buffer.
    
    For this you have to plug your graphic card to your TV before booting your computer.
    Then choose the "TVout" entry in the bootloader
    
    Do you have this feature?
mk: Изгледа дека Вашата картичка има TV-OUT приклучок.
    Може да се конфигурира да работи со користење на frame-buffer.
    
    За тоа е потребно да ги споите графичката картичка и телевизорот пред подигање.
    Тогаш изберете "TVout" во bootloader-от
    
    Дали навистина Вашата графичка ја има таа можност?

en: Your modem isn't supported by the system.
    Take a look at http://www.linmodems.org
mk: Вашиот модем не е поддржан од системот.
    Проверете на http://www.linmodems.org

en: Your personal phone number
mk: Вашиот телефонски број

en: Your printer model
mk: Моделот на Вашиот печатч

en: Your system does not have enough space left for installation or upgrade (%d > %d)
mk: Вашиот систем нема доволно простор за инсталација или надградба (%d > %d)

en: Your system is low on resources. You may have some problem installing
    Mandrakelinux. If that occurs, you can try a text install instead. For this,
    press `F1' when booting on CDROM, then enter `text'.
mk: Вашиот систем е слаб со ресурси. Може да Ви се појават проблеми
    при инсталирање. Ако тоа се случи, пробајте со текстуална инсталација.
    За тоа, притиснете "F1" кога ќе се подигне цедеромот, и потоа внесете
    "text".

en: Yugoslavian (latin)
mk: Југословенска (латиница)

en: Zambia
mk: Замбија

en: Zimbabwe
mk: Зимбабве

en: Zip
mk: Пакуван

en: [--config-info] [--daemon] [--debug] [--default] [--show-conf]
    Backup and Restore application
    
    --default             : save default directories.
    --debug               : show all debug messages.
    --show-conf           : list of files or directories to backup.
    --config-info         : explain configuration file options (for non-X users).
    --daemon              : use daemon configuration. 
    --help                : show this message.
    --version             : show version number.
mk: [--config-info] [--daemon] [--debug] [--default] [--show-conf]
    Апликација за Бекап и Повратување
    
    --default             : ги снима стандардните директориуми.
    --debug               : ги прикажува сите дебагирачки пораки.
    --show-conf           : листа на датотеки или директориуми за бекап.
    --config-info         : ги објаснува конфигурационите опции (за не-X корисници).
    --daemon              : користи демон конфигурација. 
    --help                : ја прикажува оваа порака.
    --version             : го прикажува бројот на верзијата.

en: [OPTIONS]
    Network & Internet connection and monitoring application
    
    --defaultintf interface : show this interface by default
    --connect : connect to internet if not already connected
    --disconnect : disconnect to internet if already connected
    --force : used with (dis)connect : force (dis)connection.
    --status : returns 1 if connected 0 otherwise, then exit.
    --quiet : don't be interactive. To be used with (dis)connect.
mk: [Опции]
    Мрежа & интернет конекција и мониторинг апликации
    
    --defaultintf interface : прикажи го овој интерфејс како дефаулт
    --connect : поврзи се на Интернет ако не си поврзан
    --disconnect : исклучи се од Интернет ако веќе си поврзан
    --force : used with (dis)connect : насилна конектирање/исклучување.
    --status : returns 1 if connected 0 otherwise, then exit.
    --quiet : don't be interactive. To be used with (dis)connect.

en: [OPTIONS] [PROGRAM_NAME]
    
    OPTIONS:
      --help            - print this help message.
      --report          - program should be one of mandrake tools
      --incident        - program should be one of mandrake tools
mk: [ОПЦИИ] [ИМЕ_НА_ПРОГРАМАТА]
    
    ОПЦИИ:
      --help            - ја прикажува оваа порака за помош.
      --report          - програмата треба да е една од алатките на мандрак
      --incident        - програмата треба да е една од алатките на мандрак

en: [OPTIONS]...
    Mandrake Terminal Server Configurator
    --enable         : enable MTS
    --disable        : disable MTS
    --start          : start MTS
    --stop           : stop MTS
    --adduser        : add an existing system user to MTS (requires username)
    --deluser        : delete an existing system user from MTS (requires username)
    --addclient      : add a client machine to MTS (requires MAC address, IP, nbi image name)
    --delclient      : delete a client machine from MTS (requires MAC address, IP, nbi image name)
mk: [ОПЦИИ]...
    Конфигуратор на Мандрак Контролниот Сервер
    --enable         : овозможи MTS
    --disable        : оневозможи MTS
    --start          : вклучи MTS
    --stop           : исклучи MTS
    --adduser        : додади постоечки системски корисник на MTS (потребно е корисничко име)
    --deluser        : избриши постоечки системски корисник од MTS (потребно е корисничко име)
    --addclient      : додава клиентска машина на MTS (потребно е MAC адреса, IP, nbi име на сликата)
    --delclient      : брише клиентска машина од MTS (потребно е MAC адреса, IP, nbi име на сликата)

en: [keyboard]
mk: [Тастатура]

en: _: load here is a noun, the load of the system
    Load
mk: Оптеретеност

en: a number
mk: број

en: access to X programs
mk: пристап до X програми

en: access to administrative files
mk: пристап до административни датотеки

en: access to compilation tools
mk: пристап до компајлерски алатки

en: access to network tools
mk: пристап до мрежни алатки

en: access to rpm tools
mk: пристап до rpm алатки

en: activated
mk: активиран

en: allow "su"
mk: дозволен "su"

en: and one unknown printer
mk: и еден непознат принтер

en: apmd is used for monitoring battery status and logging it via syslog.
    It can also be used for shutting down the machine when the battery is low.
mk: apmd се користи за набљудување на статусот на батеријата и логирање преку syslog
    Исто така може да се користи за исклучување на машината кога батеријата е слаба.

en: average
mk: просек

en: browse
mk: разгледај

en: busmouse
mk: Bus-глушец

en: but not matching
mk: но не се совпаѓаат

en: choose device
mk: избери уред

en: choose image
mk: Избери слика

en: choose image file
mk: избери датотека со слика

en: chunk size
mk: големина на блок

en: class of hardware device
mk: класа на хардверскиот уред

en: click here if you are sure.
mk: кликнете ако сте сигурни

en: comma separated numbers
mk: броеви одвоени со запирки

en: comma separated strings
mk: стрингови одвоени со запирки

en: consolehelper missing
mk: недостига consolehelper

en: daily
mk: дневно

en: default
mk: стандардно

en: device
mk: уред

en: dhcpd Config...
mk: dhcpd Конфигурирање...

en: dhcpd Server Configuration
mk: Конфигурација на dhcpd серверот

en: disable
mk: неовозможено

en: disabled
mk: оневозможено

en: dismiss
mk: откажи

en: done
mk: направено

en: drakfirewall configurator
    
    Make sure you have configured your Network/Internet access with
    drakconnect before going any further.
mk: drakfirewall конфигуратор
    
    Пред да продолжите, осигурајте дека сте го конфигурирале Вашиот
    мрежен или Интернет пристап со drakconnect.

en: early pentiums were buggy and freezed when decoding the F00F bytecode
mk: поранешните пентиуми беа со грешка и замрзнуваа при декодирање на F00F бајткод

en: enable
mk: овозможи

en: enable radio support
mk: овозможи радио поддршка

en: error unmounting %s: %s
mk: грешка при одмонтирање на %s: %s

en: family of the cpu (eg: 6 for i686 class)
mk: фамилија на процесорот (на пр. 6 за i686 класата)

en: final resolution
mk: крајна резолуција

en: first step creation
mk: прв чекор на создавање

en: force
mk: присили

en: format of floppies supported by the drive
mk: форматирање на флопи поддржано од овој уред

en: generation of the cpu (eg: 8 for PentiumIII, ...)
mk: генерација на cpu (на пр.: 8 за PentiumIII, ...)

en: hard disk model
mk: модел на тврдиот дискот

en: here if no.
mk: овде ако не.

en: high
mk: високо

en: hourly
mk: на час

en: if needed
mk: ако е потребно

en: if set to yes, check additions/removals of sgid files.
mk: ако е подесено на да. проверете ги додатоците/отстранувањата на sgid датотеките.

en: if set to yes, check additions/removals of suid root files.
mk: ако е наместено на да, провери за додавања/отсранувања на suid root датотеките.

en: if set to yes, check empty password in /etc/shadow.
mk: ако е поставено да, провери ја празната лозинка во /etc/shadow.

en: if set to yes, check files/directories writable by everybody.
mk: ако поставите да, проверете ги датотеките/директориумите на кои може секој да пишува.

en: if set to yes, check for :
    
    - empty passwords,
    
    - no password in /etc/shadow
    
    - for users with the 0 id other than root.
mk: ако е поставено на да, направете проверка за:
    
    - празни лозинки,
    
    -нема лозинки во /etc/shadow
    
    -за корисници со id 0 а кои не се root.

en: if set to yes, check if the network devices are in promiscuous mode.
mk: ако е подесено на да, провери дали мрежните уреди со во заеднички режим.

en: if set to yes, check open ports.
mk: ако поставете да, проверете ги отворените порти.

en: if set to yes, report check result by mail.
mk: ако е подесено на да, прати го добиениот резултат по е-пошта

en: if set to yes, report check result to syslog.
mk: ако е ставено на да, известува за резултатот од проверката во syslog.

en: if set to yes, report unowned files.
mk: ако е поставено да, извести за не своите датотеки.

en: if set to yes, reports check result to tty.
mk: ако е "да", го испишува резултатот од проверката на tty.

en: if set to yes, run chkrootkit checks.
mk: ако одберете да, стартувајте ја chkrootkit проверката

en: if set to yes, run some checks against the rpm database.
mk: ако поставете да, стартувајте некои проверки во rpm базата на податоци

en: if set to yes, run the daily security checks.
mk: ако поставете да, вклучете ја дневната проверка на безбедност.

en: if set to yes, verify checksum of the suid/sgid files.
mk: ако е "да", потврди го проверениот збир од suid/sgid датотеките.

en: if set, send the mail report to this email address else send it to root.
mk: ако е подесено, испрати го извештајот за поштата на оваа е-пошта во спротивно испрати го на root.

en: important
mk: важно

en: information level that can be obtained through the cpuid instruction
mk: информационо ниво кое може да се достигне низ cpuid инструкции

en: kdesu missing
mk: недостига kdesu

en: level
mk: ниво

en: local config: %s
mk: локална конфигурција: %s

en: local config: false
mk: Локална конфигурација: погрешна

en: local config: true
mk: локален конфиг: вистинито

en: manual
mk: рачно

en: maybe
mk: можеи

en: mkraid failed
mk: mkraid не успеа

en: mkraid failed (maybe raidtools are missing?)
mk: mkraid не успеа (можеби недостасуваат raid алатките?)

en: monthly
mk: месечно

en: mount failed:
mk: монтирањето неуспешно:

en: mounting partition %s in directory %s failed
mk: монтирањето на партицијата %s во директориум %s не успеа

en: must have
mk: мора да се има

en: named (BIND) is a Domain Name Server (DNS) that is used to resolve host names to IP addresses.
mk: named (BIND) е Domain Name Server (DNS) кој што се користи за доделување имиња на компјутерите за IP адресите.

en: network printer port
mk: порта на мрежен принтер

en: new
mk: нов

en: nice
mk: убаво

en: no
mk: не

en: none
mk: ниту еден

en: not configured
mk: не е конфигурирано

en: not enough room in /boot
mk: нема доволно простор во /boot

en: number of capture buffers for mmap'ed capture
mk: број на бафери за mmap-иран capture

en: old static device name used in dev package
mk: старо статично име на уред користено во dev пакетот

en: omit raid modules
mk: omit raid модули

en: omit scsi modules
mk: изостави ги scsi модулите

en: on channel %d id %d
mk: на канал %d id %d

en: package 'ImageMagick' is required to be able to complete configuration.
    Click "Ok" to install 'ImageMagick' or "Cancel" to quit
mk: пакетот 'ImageMagick' бара да има целосна конфигурација.
    Кликнете "Во ред" за инсталација на 'ImageMagick' "Откажи" за излез.

en: paranoid
mk: параноидна

en: partition %s
mk: партиција %s

en: partition %s is now known as %s
mk: партицијата %s сега е позната како %s

en: please wait during ttmkfdir...
mk: Ве молиме почекајте...

en: please wait, parsing file: %s
mk: Ве молиме почекајте, датотеката се расчленува: %s

en: primary
mk: примарен

en: received
mk: добиено

en: received:
mk: добиено:

en: reconfigure
mk: реконфигурирај

en: replay
mk: повторно

en: restrict
mk: рестрикција

en: running
mk: работи

en: saving Bootsplash theme...
mk: зачувување на Bootsplas темата...

en: search
mk: барај

en: secondary
mk: секундарен

en: sent:
mk: пратени:

en: serial
mk: сериски

en: server
mk: сервер

en: simple
mk: едноставно

en: size of the (second level) cpu cache
mk: големина на L2 процесорскиот кеш

en: special capacities of the driver (burning ability and or DVD support)
mk: специјални капацитети на драјверот (можност за снимање или и DVD подршка)

en: stopped
mk: престани

en: sub generation of the cpu
mk: под генерирање на процесорот

en: text box height
mk: висина на текст полето

en: text width
mk: широчина на текстот

en: the WP flag in the CR0 register of the cpu enforce write proctection at the memory page level, thus enabling the processor to prevent unchecked kernel accesses to user memory (aka this is a bug guard)
mk: WP знамето во CR0 регистарот од процесорот ја засилува заштитата за запишување на нивото на меориската страна, иако овозможувајќи му на процесорот да ги запре непроверените кернелските пристапи на корисничката моморија (aka ова е заштитник од багови)

en: the color of the progress bar
mk: бојата на прогресната лента

en: the height of the progress bar
mk: висината на прогрес лентата

en: the list of alternative drivers for this sound card
mk: листата на алтернативни драјвери за оваа звучна картичка

en: the module of the GNU/Linux kernel that handles the device
mk: Модулот на ГНУ/Линукс кернелот што се справува со тој уред

en: the number of buttons the mouse has
mk: бројот на копчиња што ги има глушецот

en: the number of the processor
mk: бројот на процесорот

en: the progress bar x coordinate
    of its upper left corner
mk: x координатата на прогреста лента
    од нејзиниот горен лев агол

en: the progress bar y coordinate
    of its upper left corner
mk: y координатата на прогрес барот
    од неговиот горен лев агол

en: the vendor name of the device
mk: имтое на производителот на уредот

en: the vendor name of the processor
mk: имтое на производителот на процесорот

en: the width of the progress bar
mk: ширина на прогрес лентата

en: this field describes the device
mk: ова поле го опишува уредот

en: this is the physical bus on which the device is plugged (eg: PCI, USB, ...)
mk: Ова е физичката магистрала на која е приклучен уредот (пр. PCI, USB, ...)

en: transmitted
mk: пренесено

en: type: thin
mk: тип: тенок

en: unknown
mk: непознат

en: use dhcp
mk: користи dhcp

en: use pppoe
mk: користи pppoe

en: use pptp
mk: користи pptp

en: very nice
mk: одлично

en: weekly
mk: неделно

en: whether this cpu has the Cyrix 6x86 Coma bug
mk: дали овој процесор го има Cyrix 6x86 Coma багот

en: with /usr
mk: со /usr

en: x coordinate of text box
    in number of characters
mk: xкоординатата на текст кутијата
    во број на карактери

en: xfs restart
mk: xfs рестарт

en: y coordinate of text box
    in number of characters
mk: y координата на текст полето
    со голем број на карактери

en: yes
mk: да

en: yes means the arithmetic coprocessor has an exception vector attached
mk: да значи дека аритметичкиот копроцесор има прикачено исклучителен вектор

en: yes means the processor has an arithmetic coprocessor
mk: да подразбира процесорот има аритметички копроцесор
